Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2012

Αργεντινή: Παραμένει τελευταία η Ιντεπεντιέντε!!

Προς τον υποβιβασμό οδεύει η ιστορική Ιντεπεντιέντε, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Κίλμες και στην τελευταία θέση της τριετής κατάταξης του αργεντίνικου πρωταθλήματος.
Φυσικά απομένουν 13 αγωνιστικές στην Apertura και ολόκληρη η Clausura, ώστε να καθοριστούν οι τρεις ομάδες, οι οποίες θα υποβιβαστούν στη δεύτερη κατηγορία. Για την ώρα, πάντως, η Ιντεπεντιέντε βρίσκεται σε δεινή θέση. Την Κυριακή (09/09) ο Ερνέστο Φαρίας ισοφάρισε στο 52ο λεπτό, ενώ ο Γιακόμπο Μανσίγια είχε ανοίξει το σκορ για τους νεοφώτιστους στο 35ο λεπτό.
Στην κορυφή της τωρινής βαθμολογίας παρέμεινε η Μπόκα Τζούνιορς παρά το 1-1 με την Αρχεντίνος Τζούνιορς. Αν και είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα από το 21ο λεπτό εξαιτίας αποβολής του Ντιέγκο Πλασέντε, οι «χεϊνέσες» απογοήτευσαν και περιορίστηκαν στην ισοπαλία.
Δεν εκμεταλλεύτηκαν οι Νιούελς και Ρίβερ Πλέιτ το στραβοπάτημα των πρωτοπόρων, αφού έφεραν 3-3 σε μεταξύ τους ματς. Αμφότερες οι ομάδες πέτυχαν εντυπωσιακά γκολ, ενώ ανάμεσα στους σκόρερ ήταν ο Νταβίντ Τρεζεγκέ.

Τέλος η Ρασίνγκ Κλουμπ ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Μπελγκράνο ντε Κόρντομπα. Ο Σέζαρ Καράνζα σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
0
Σημείωση: Ο πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει τον νικητή της Clausura στο τέλος της σεζόν, ώστε να αναδειχθεί ο υπερπρωταθλητής της Αργεντινής.