Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2012

Brasileiro: Πρώτη η Φλουμινένσε με Φρεντ!!

Ο Φρεντ πέτυχε το μοναδικό γκολ του εκτός έδρας 1-0 της Φλουμινένσε επί της Ιντερνασιονάλ, το οποίο τη διατήρησε στο ρετιρέ του Brasileiro, έστω και αν έχει έναν αγώνα παραπάνω από την Ατλέτικο Μινέιρο.
Αργά και σταθερά, η «φλου» και η ομάδα του Ροναλντίνιο ξεχωρίζουν στην κατάταξη. Άλλωστε η Φλουμινένσε πήρε σπουδαία νίκη σε παιχνίδι με τρεις κόκκινες κάρτες (σ.σ. Νέι και Φαμπρίσιο για Ιντερνασιονάλ, Λεάντρο για Φλουμινένσε). Από την πλευρά της, η Μινέιρο επιβλήθηκε με 3-0 της Παλμέιρας, η οποία βρίσκεται στην «καυτή ζώνη», χάρη σε δύο γκολ του Μπέρναρντ και ένα του Λεονάρντο Σίλβα.
Αντίθετα, η Βάσκο Ντα Γκάμα υπέστη «βαριά» εντός έδρας ήττα με 4-0 από τη νεοφώτιστη Μπαΐα. Ο άλλοτε στράικερ του Παναθηναϊκού, Ροντρίγκο Σόουζα, και ο Ζόνες σημείωσαν από δύο τέρματα. Σε άλλο σημαντικό παιχνίδι, η Σάντος έμεινε στο 0-0 με τη Σάο Πάολο, οπότε δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τις «επικίνδυνες» θέσεις η ομάδα του Νεϊμάρ, παρά την αποβολή του Ντενίλσον στο 83ο λεπτό.
Στην πέμπτη θέση ανέβηκε η Μποταφόγκο του Κλάρενς Ζέεντορφ επικρατώντας με 3-1 της Ναούτικο. Δύο γκολ είχε ο Έλκεσον και ένα ο Αντρεζίνιο, ενώ ο Αραούχο μείωσε προσωρινά σε 2-1 με πέναλτι στο 54ο λεπτό.
Σημαντική νίκη-ανάσα πέτυχε η Σπορτ Ρεσίφε με 2-1 σε βάρος της Κρουζέιρο, αφού ο Ρίθελι και Τζιλμπέρτο ανέτρεψαν το 1-0 του Βάλισον. Τέλος, η ουραγός, Ατλέτικο Γκοϊανένσε παραχώρησε 1-1 στην Πορτουγκέζα.