Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2012

«Αφεντικό» η Ελβετία!!

«Αφεντικό» η Ελβετία
Η Ελβετία ήταν η κερδισμένη της δεύτερης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η ομάδα του Ότμαρ Χίτζφελντ επικράτησε με 2-0 εντός έδρας της Αλβανίας και είναι η μόνη ομάδα που έχει κάνει το απόλυτο στον όμιλο.

Νίκη στο 90’+4’ για την Νορβηγία απέναντι στην Σλοβενία με πέναλτι του Ρίισε.

Νωρίτερα η Κύπρος πήρε την πρώτη της νίκη σε επίσημο παιχνίδι μετά από τρία χρόνια, νικώντας την Ισλανδία με 1-0.

Οι Ελβετοί ήταν καλύτεροι από την ομάδα της Αλβανίας και πήραν σχετικά εύκολα τους τρεις βαθμούς, με γκολ των Σακιρί (23’) και Ινλέρ με πέναλτι (68’).

Δραματικό φινάλε στην Νορβηγία, όπου οι φιλοξενούμενοι Σλοβένοι άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Σούλερ για αν απαντήσουν μετά από δέκα λεπτά οι Σκανδιναβοί με τον Χένρικσεν. Ο Γιόν Άρνε Ρίισε έστησε την μπάλα στη λευκή βούλα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας στην ομάδα του την πρώτη της νίκη στον όμιλο.