Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2012

Όταν οι «οράνιε» έχουν κέφια!!

Όταν οι «οράνιε» έχουν κέφια
Ήρθαν, είδαν και όχι μόνο νίκησαν οι Ολλανδοί, αλλά το έκαναν και με τον πιο εμφατικό τρόπο, καθώς επικράτησαν εκτός έδρας της Ουγγαρίας με 4-1 για την δεύτερη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι «οράνιε» είχαν… κέφια και από την αρχή της αναμέτρησης έβαλαν το πόδι στο… γκάζι και δεν το άφησαν παρά μόνο όταν ο Χούντελααρ στο 74ο λεπτό «έγραψε» το τελικό σκορ.

Τον… χορό των γκολ άνοιξε ο Λένς μόλις στο 3ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντζούτζακ στο 7’. Ωστόσο, οι Ολλανδοί πήραν και πάλι τα ηνία στην αναμέτρηση και έκαναν το 2-1 στο 19’ με τον Ίντι. Ο Λένς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του και τρίτο γκολ της ομάδας του στο 53’, με τον Χούντελααρ στο 74’ να «κλείνει» το σκορ, που έδωσε άλλους τρεις βαθμούς στους «οράνιε».

Η Τουρκία στην αναμέτρηση με την Ολλανδία έχασε ένα… καράβι ευκαιρίες για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την ήττα. Ωστόσο, έδειξε θετικά στοιχεία τα οποία έβγαλε και στο εντός έδρας παιχνίδι με την Εσθονία, την οποία νίκησε με 3-0, εκμεταλλευόμενη και το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Γιάαγκερ στο 19’. Το σκορ για τους Τούρκους άνοιξε ο Εμρέ στο 44ο λεπτό. Τα τέρματα των γηπεδούχων διπαλασίασε ο Μπουλούτ στο 60’, ενώ το τελικό 3-0 έκανε στο 75’ ο Ινάν.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι για τον τέταρτο όμιλο, η Ρουμανία δεν δυσκολεύτηκε μέσα στην έδρα της να πάρει τη νίκη με 4-0 επί της αδύναμης Ανδόρας και να φτάσει τους έξι βαθμούς.