Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου 2012

Brasileiro: Στραβοπάτημα για την Μποταφόγκο!!

Χωρίς τον Κλάρενς Ζέεντορφ στη σύνθεσή της και με την υποστήριξη μόλις 9,000 οπαδών, η Μποταφόγκο παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στην Ιντερνασιονάλ.
Πάντως, το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο, αφού οι δύο ομάδες δεν είχαν πολλές ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο 45λεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο απελευθερώθηκαν περισσότερο οι επιθέσεις και ο Φρεντ «δημιούργησε» το 1-0 του Λεάντρο Νταμιάο στο 68ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σάσα απώλεσε σπουδαία ευκαιρία για το 1-1, αλλά η Μποταφόγκο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 77ο λεπτό με τον Σιντίνιο. Ακολούθησε και ακυρωθέν τέρμα του Ντιέγκο Φορλάν, αφού ο Ουρουγουανός επιθετικός της Ιντερνασιονάλ ήταν οφσάιντ.
Από την πλευρά της, η Γκρέμιο επικράτησε με 2-0 της Ναούτικο. Στο 60ό λεπτό ο Μάρκος Αντόνιο άνοιξε το σκορ με σουτ σχεδον από το... κέντρο και στις καθυστερήσεις ο Κλέμπερ διαμόρφωσε το 2-0. Έτσι η ομάδα του Βαντερλέι Λουξεμπούργο διατηρήθηκε κοντά στην κορυφή του Brasileiro.