Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2012

Η Χίμκι δούλεψε για τον Παναθηναϊκό…!!

Η Χίμκι δούλεψε για τον Παναθηναϊκό…
Την νίκη που περίμενε από… Ρωσία μεριά ο Παναθηναϊκός, του την «έστειλε» η Χίμκι επικρατώντας με σκορ 77-53 της Καντού στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Ευρωλίγκας. Πλέον, οι Ρώσοι θέλουν νίκη των «πράσινων» επί της Ολίμπια, ώστε να εξασφαλίσουν και εκείνοι την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση, μαζί με το «τριφύλλι».

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η Καντού όρθωσε το… ανάστημά της. Με τον Μαρκοϊσβίλι να κάνει πράγματα και θαύματα στο παρκέ, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 24-23. Η Χίμκι όμως… συμμορφώθηκε. Στην δεύτερη περίοδο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της με πρωταγωνιστές τους Πλάνινιτς, Ντέιβις και Φριντζόν και έφερε το ματς στα μέτρα της.

Έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 44-31 υπέρ της και με εξαίρεση ένα κομμάτι της τρίτης περιόδου, όπου οι Ιταλοί το… πάλεψαν ξανά, δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο του αγώνα. Έφτασε στην επικράτησε με σκορ 77-53, έφτασε στις πέντε νίκες και αν ο Παναθηναϊκός νικήσει την Ολίμπια, παίρνει και την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 44-31, 62-43, 77-53

Χίμκι: Όγκουστιν 3, Φριντζόν 11, Βιάλτσεφ 8, Λόντσαρ 4, Ρίβερς 5, Μόνια 11, Κοβοστόφ 3, Ζουκανένκο, Πλάνινιτς 14, Ντέιβις 14, Νίλσεν 4

Καντού: Κούντλατσεκ, Αμπάς 2, Μαρκοϊσβίλι 16, Λιούνεν 11, Ματζαρίνο, Κασέλα, Μπρούκς 10, Τάιους 9, Ταμπού 2, Κουσίν 3