Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2012

Αργεντινή: Νίκη δύο εβδομάδων για την Μπελγκράνο! (video)

Η Μπελγκράνο ντε Κόρντομπα επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Ιντεπεντιέντε σε παιχνίδι, που ξεκίνησε πριν από… δεκαπέντε ημέρες.
Τότε το παιχνίδι διακόπηκε με το σκορ στο 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων. Μία φωτοβολίδα των οπαδών των «κόκκινων» απείλησε τον τερματοφύλακα, Χουάν Κάρλος Ολάβε, λίγο πριν ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο, και υποχρέωσε τον ρέφερι να μεταφέρει τους παίκτες στα αποδυτήρια.
Δύο εβδομάδες αργότερα, το ματς συνεχίστηκε σε ουδέτερο γήπεδο με περιόδους 23 και 22 λεπτών! Στο 13ο λεπτό του σημερινού (28/11) κομματιού, ο Σάμουελ Κασέρες ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά. Στο 41ο λεπτό, όμως, ο Λούκας Μελάνο έδωσε πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, που διατήρησαν μαθηματικές ελπίδες για την κατάκτηση της Inicial, αν και έμειναν με δέκα παίκτες από το 27ο λεπτό λόγω αποβολής του Χουάν Κουιρόγκα.
Από την πλευρά της, η Ιντεπεντιέντε απώλεσε σπουδαία ευκαιρία για κατάκτηση βαθμών. Μοιραία «βούλιαξε» ακόμα περισσότερο εντός της «καυτής» ζώνης της τριετής κατάταξης.
6
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.