Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2012

Πρόκριση με Γκούντγιονσεν!!

Πρόκριση με Γκούντγιονσεν
Με τον Έιντουρ Γκούντγιονσεν να σκοράρει στο 7ο λεπτό του τοπικού ντέρμπι απέναντι στην Κλάμπ Μπριζ, η Σερκλ Μπριζ πανηγύρισε την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου Βελγίου.

Όλες οι ομάδες της πρώτης κατηγορίας πέρασαν στα προημιτελικά, εκτός της Μπέβερεν. Θύτης της ομάδας του βόρειου Βελγίου, ήταν η Οστάνδη που πέρασε με το εντυπωσιακό 3-0 από την έδρας της αντιπάλου της. Φοβερό ματς στο Βέστερλο.

Στα πέναλτι οδηγήθηκαν τρεις αναμετρήσεις.

Η Γάνδη απέκλεισε με αυτόν τον τρόπο την Λόκερεν (4-2), μετά το «στείρο» 0-0 των 120 λεπτών. Με τον ίδιο τρόπο άφησε εκτός συνέχειας η Ζούλτε Βάρεγκεμ την Σαρλερουά. Μετά το 2-2 της κανονικής διάρκειας, η Βάρεγκεμ νίκησε με 6-4 στα πέναλτι.

Στο σκορ της ημέρας, Βέστερλο και Σεντ Τρούιντεν, τελείωσαν το 90λεπτο 2-2, την παράταση 5-5(!), με την Σεντ Τρούιντεν να επικρατεί με 9-7 στη διαδικασία των πέναλτι και να γίνεται η δεύτερη ομάδα από την δεύτερη κατηγορία που βρίσκεται στους «8».

Στα υπόλοιπα ματς η Κόρτραϊκ επικράτησε με 1-0 της Μονς και η Οστάνδη με 3-0 από την έδρα της Μπέβερεν.