Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2012

«Γλέντησε» τη Μασσαλία η Λιόν!! (video)

«Γλέντησε» τη Μασσαλία η Λιόν! (video)
Αυτό δεν είναι νίκη, είναι… γλέντι!

Με τον πιο εμφατικό τρόπο, η Λιόν πέρασε μόνη πρώτη στη βαθμολογία του Championnat, καθώς επικράτησε με σκορ 4-1 της Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ», στο εξ αναβολής ντέρμπι για τη 10η αγωνιστική της Ligue 1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «λιονέ», ο Γκομίς με τρία τέρματα, ενώ ένα σημείωσε ο Μαλμπράνκ.

Ο Ρεμί ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ της… τιμής για τους Μασσαλούς, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα, λόγω της αποβολής του Φανί.

Μόλις στο 3ο λεπτό η Λιόν πήρε το προβάδισμα στο «Βελοντρόμ», με τον εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκομίς, το οποίο είχε κερδίσει ο ίδιος από ανατροπή του Μανταντά. Η Μαρσέιγ πίεζε για την ισοφάριση, ωστόσο το δεύτερο προσωπικό τέρμα του «πάνθηρα» στο 34’ της… έκοψε τα φτερά. Όπως ξεκίνησαν το ματς, έτσι έκαναν και στο δεύτερο ημίχρονο οι «λιονέ» με τον Μαλμπράνκ να κάνει το 3-0, τρία λεπτά (48’) μετά την έναρξη.

Από ‘κει και πέρα, η ομάδα του Ρεμί Γκαρντ έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο με τον Γκομίς να δίνει διαστάσεις θριάμβου στο 72’. Το μόνο που κατάφεραν οι Μασσαλοί ήταν να μειώσουν με τον Ρεμί στο 77’, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Φανί αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, λόγω ενός σκληρού μαρκαρίσματος πάνω στον Νταμπό. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκομίς, ύστερα από ωραία πάσα του Μπάστος, βγήκε τετ α τετ με τον Μανταντά, με τον τερματοφύλακα της Μαρσέιγ να βγαίνει αυτή τη φορά νικητής.