Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2012

Τσάτρα-Πάτρα…!!

Τσάτρα-Πάτρα…
Χωρίς να χρειαστεί να ανεβάσει υψηλούς ρυθμούς, ο Ολυμπιακός έβγαλε την υποχρέωση απέναντι στην Παναχαϊκή και με τη νίκη 2-0 στο «Καραϊσκάκη», έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ράφικ Τζεμπούρ (46’) και Κώστας Μήτρογλου (71’) τα γκολ των «ερυθρολεύκων», που αγωνίστηκαν με πολλές αλλαγές.

Δοκάρι ο Μασάντο στις καθυστερήσεις.

Στις 19 Δεκεμβρίου η ρεβάνς στην Πάτρα.

Για δύο πράγματα ήταν σίγουρος κανείς πριν την σέντρα: για το ότι ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί με σχεδόν εντελώς διαφορετική ενδεκάδα (και σύστημα 4-4-2) σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ. Κι επίσης ότι η Παναχαϊκή θα διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα, παίζοντας διπλή ζώνη άμυνας για να περιορίσει τις πιθανότητες να δεχθεί γκολ.

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ άλλαξε σε πολύ μεγάλο βαθμό το αρχικό σχήμα, προκειμένου άλλους να τους ξεκουράσει κι άλλους να τους δώσει χρόνο συμμετοχής. Ένα σχήμα που χρειάστηκε χρόνο για να βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο. Οι 11-3 τελικές προσπάθειες σαφώς και «μαρτυρούν» ότι είχε μεν αρκετές επιθετικές προσπάθειες, αλλά όχι τέτοιες που να είναι ικανές να του επιφέρουν και ένα τέρμα.

Με το… καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τζεμπούρ έσπευσε να «διαλύσει» τις όποιες αμφιβολίες μπορεί να δημιούργησε το πρώτο μέρος. Εκμεταλλευόμενος το φάουλ του Φουστέρ και την εκτελεστική του δεινότητα έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Το υπ’ αριθμόν 10 γκολ του Αλγερινού φέτος σε όλες τις διοργανώσεις! Και λίγο αφότου έχασε μια καλή ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα των «ερυθρόλευκων», στην άλλη μεριά του γηπέδου ο Γκούρτσας λίγο έλειψε να φέρει το ματς στα ίσια, με την προσπάθειά του να περνά δίπλα από την εστία του Μέγιερι.

Επί της ουσίας ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε, ενώ έψαξε και δεύτερο γκολ, το οποίο ξεκίνησε -όπως έχει συμβεί αρκετές φορές την εφετινή περίοδο- από στημένη φάση: ο Βλαχοδήμος εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Μήτρογλου -που νωρίτερα είχε περάσει στο ματς- καθάρισε το ματς με κεφαλιά. Ο δημιουργός του τέρματος έδωσε την θέση του στον Μασάντο και παρά τις αποδοκιμασίες που ακούστηκαν από μερίδα του κόσμου, εκείνος δεν πτοήθηκε, με το δοκάρι να του στερεί ένα γκολ σε εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις.

* Στο γήπεδο "σηκώθηκαν" πανό εναντίον εναντίον του Αλέξη Κούγια, που απειλεί να κάνει αγωγή και μήνυση σε έναν υπάλληλο της ΕΠΟ, αλλά και στην ίδια την Ομοσπονδία, επειδή δεν του επέτρεψε, αυθαίρετα όπως αναφέρει, να μπει στο Καραϊσκάκη

** Αντιαθλητική ενέργεια του Σαλαμαστράκη στις καθυστερήσεις, που χτύπησε εκτός φάσης τον Μήτρογλου.

Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Μέγιερι, Παπάζογλου, Κοντρέρας, Ζαραδούκας, Ντιακιτέ, Φέισα, Γκρέκο, Φουστέρ (62’ Φετφατζίδης), Βλαχοδήμος (79’ Μασάντο), Τζεμπούρ, Πάντελιτς (62’ Μήτρογλου).

Στον πάγκο: Γιαννιώτης, Μανωλάς, Καραγκούνης, Τάτος.

Παναχαϊκή (Γιώργος Κούτσης): Πίτκας, Σαλαμαστράκης, Καραμανλής, Σπίνουλας, Βουνκ (90+4' Κοκκίνης), Κοιλιάρας, Βασιλαντωνόπουλος (85' Ουρτάδο), Λίτσης (72’ Ντίνας), Βοσκόπουλος, Φατιόν, Γκούρτσας.

Στον πάγκο: Ανδρούτσος, Κωνσταντινίδης, Σεϊτάι, Χύζα.