Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012

Ακόμα «ζωντανή» η Κάχα!!

Ακόμα «ζωντανή» η Κάχα!
Τις ελπίδες της για πρόκριση στο TOP 16 της Ευρωλίγκας διατήρησε η Κάχα Λαμποράλ, καθώς επικράτησε με 64-62 της Αρμάνι Μιλάνο, για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα της Βασκονίας οι Λάμπε και Ερτέλ, με τον πρώτο να παίρνει το κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και τον δεύτερο να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Από την άλλη, οι Ιταλοί έπαιξαν μόνο για ένα ημίχρονο, φτάνοντας ακόμα και στο +17 (40-23).

Από το πρώτο κιόλας καλάθι, η Αρμάνι ήταν αυτή που ήταν μπροστά στο σκορ, με την Κάχα να είναι σε θέση… κυνηγού. Το μοναδικό προβάδισμα που πήραν οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν με το καλάθι του Λάμπε (10-8), ωστόσο η ομάδα του Μιλάνου ήταν αυτή που πήγε προηγούμενη στο πρώτο δεκάλεπτο (14-19). Το τρίποντο του Σαν Εμετέριο έφερε τη διαφορά στο καλάθι (19-21) για τους Ισπανούς, ωστόσο ένα σερί 14-0 των φιλοξενούμενων έκανε το 19-35. Μάλιστα, ο Χέρστον εκτόξευσε τη διαφορά και στο +17 (40-23), με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 28-42.

Έτοιμη να τα παίξει «όλα για όλα» μπήκε η Κάχα στο δεύτερο ημίχρονο, δείχνοντας παράλληλα υπομονή στο παιχνίδι της. Οι παίκτες του Γιαν Τάμπακ ροκάνιζαν συνεχώς τη διαφορά, χωρίς τραβηγμένες επιθέσεις, με το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 45-53. Όμως, οι γηπεδούχοι φυλούσαν το καλύτερο για το τέλος, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (59-59), δύο λεπτά πριν τη λήξη. Στα 25 δευτερόλεπτα, ο Όλεσον αστόχησε σε δύο βολές, ωστόσο ο Λάμπε πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Ερτέλ ολοκλήρωσε τη… δουλειά, διαμορφώνοντας το τελικό 64-62, με τον Τζιανλούκα Μπαζίλε να αστοχεί σε προσπάθεια τριών πόντων στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-42, 45-53, 64-62.

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Νοσιόνι 8, Μ.Μπιέλιτσα 4, Καμπέθας 2, Σαν Εμετέριο 17(3), Πλάις, Ερτέλ 11(1τρ, 5ασ), Όλεσον 6, Λάμπε 14(1τρ, 12ρ), Ν.Μπιέλιτσα 2(9 ριμπ.), Κοζέρ.

Αρμάνι Μιλάνο (Σκαριόλο): Στίπτσεβιτς 3(1), Χέρστον 8(1), Φώτσης 5(1), Κουκ 14(4), Κιότι, Μπουρούσης 11(10 ριμπ.), Μέλι, Λάνγκφορντ 16(3), Χέντριξ, Μπαζίλε 5(1).