Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012

Κόπα Σουνταμερικάνα: Στάθηκε στην Κολομβία η Τίγκρε! (video)

Στο αργεντίνικο πρωτάθλημα παραπαίει, αλλά η Τίγκρε εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Κόπα Σουνταμερικάνα αποσπώντας ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Μιλονάριος.
Ούτε οι 40,000 θεατές, ούτε το υψόμετρο της Μπογκοτά εμπόδισε την Τίγκρε. Αν και είχαν φέρει «λευκή» ισοπαλία στην Αργεντινή, οι «ματαντόρ» απέδειξαν πως διατηρούν δολοφονικό ένστικτο. Αφού ξεπέρασαν αρκετούς κινδύνους, ο Μαριάνο Ετσεβερία άνοιξε το σκορ στο 65ο λεπτό.
Οι Κολομβιανοί, πάντως, ήταν ανώτεροι. Αν και άφησαν κενά στην άμυνά τους, είχαν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Τελικά στοίχισε η αστάθειά τους στο ανασταλτικό κομμάτι. Άλλωστε ο Χόρχε Περλάζα ισοφάρισε σε 1-1 στις καθυστερήσεις, όταν είχαν ελαχιστοποιηθεί οι πιθανότητες πρόκρισης.
Στον τελικό η Τίγκρε θα αντιμετωπίσει τη Σάο Πάολο. Ο πρώτος αγώνας μεταξύ των φιναλίστ του φετινού Κόπα Σουνταμερικάνα θα διεξαχθεί στις 5 Δεκεμβρίου στην Αργεντινή, ενώ ο επαναληπτικός στις 12 Δεκεμβρίου στη Βραζιλία.
Μιλονάριος: Ντελγκάδο, Ενρίκεζ, Μαρτίνεζ, Φράνκο, Οτσόα, Καντέλο (79’ Μαλάτεζ), Άρσε, Ορτίζ (67’ Βάσκεζ), Ραμίρεζ, Κόσμε (74’ Περλάζα), Ρεντερία.
Τίγκρε: Αλμπίλ, Ντονάτι, Ετσεβερία, Ορμπάν, Παπαράτο, Φερέιρα, Γκαλμαρίνι, Λεόνε (90’ Πέρεζ), Ντίαζ, Μαγκιόλο (87’ Φλάτκλα), Μπότα (76’ Εσκομπάρ).

πηγή: onsports.gr