Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012

Δεν χάνει εκεί μέσα!!

Δεν χάνει εκεί μέσα!
Εντάξει μπορεί η Παρτιζάν να έχει χάσει δύο ματς στην «Χάλα Πιονίρ» φέτος (το ένα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας), αλλά όταν τα παιχνίδια πάνε στον πόντο, τότε οι Σέρβοι έχουν τον πρώτο λόγο στο «καμίνι» του Βελιγραδίου.

Κάπως έτσι η ομάδα του Ντούσαν Βουγιόσεβιτς επιβλήθηκε με 75-74 της Λιέτουβος Ρίτας και έμεινε στο κόλπο της πρόκρισης στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας. Πρωταγωνιστής ο Ντρου Γκόρντον, που στα τελευταία λεπτά έκανε μεγάλο παιχνίδι.

Με την συνηθισμένη (πετυχημένη) συνταγή, μπήκε στο ματς η Παρτιζάν και παίζοντας ασφυκτική άμυνα, υποχρέωσε την Λιέτουβος να μείνει για τα πρώτα 4:30’’ χωρίς πόντο. Με τον Λούτσιτς να είναι πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 18-11 υπέρ των γηπεδούχων.

Με τους Ραντόσεβιτς και Νέντοβιτς να βρίσκουν τις λύσεις στην λιθουανική επίθεση, η Λιέτουβος αντέδρασε και «τρέχοντας» ένα σερί 14-3, πέρασε μπροστά με 25-21. Ο Μπέρτρανς το… πήρε πάνω του και έτσι η Παρτιζάν ανέκτησε το προβάδισμα, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο προηγούμενη 39-33.

Η ομάδα του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς, συνέχισε στο ίδιο τέμπο παίρνοντας πόντους από διαφορετικούς παίκτες και έφτασε ακόμα και στο +12 (46-34). Οι φιλοξενούμενοι9 μείωσαν πάλι την διαφορά αλλά οι Σέρβοι βρήκαν τον τρόπο και προηγήθηκαν με 59-51 στο 30’.

Ραντόσεβιτς και Σεϊμπούτις «έτρεξαν» μόνοι τους σερί 11-0 στην αρχή της τελευταίας περιόδου, με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 62-59 και από εκεί και πέρα… θρίλερ! Το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς, για να φτάσουμε 1:42’’ πριν το τέλος, όταν ο Σεϊμπούτις με τρίποντο έβαλε μπροστά την Λιέτουβος με 74-73.

Ο Ντρου Γκόρντον κάρφωσε για το 75-74 με 1:30’’ να απομένει στο χρονόμετρο. Ο Αμερικανός της Παρτιζάν με δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ κράτησε το ροζ φύλλο στην σέρβικη πλευρά, αν και χρειάστηκε να αστοχήσει στο τέλος ο Σεϊμπούτις σε σουτ δύο πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 39-33, 59-51, 75-74

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Μιλουτίνοφ 7, Βέστερμαν 5, Γκόρντιτς 2, Λούτσιτς 13, Μιλοσάβλιεβιτς 10, Μπογκντάνοβιτς, Γκάγκιτς 2, Μούσλι 12, Γκόρντον 10, Μπέρτρανς 14

Λιέτουβος Ρίτας (Μασκολιούνας): Ντούλκις, Μπαμπράουσκας 5, Σεϊμπούτις 12, Μπουτερλεβίτσιους, Σαμαρτζίσκι 1, Κατελίνας 3, Νέντοβιτς 16, Γιομάντας, Ραντόσεβιτς 15, Ιβάνοφ 10, Μπλουμς 12