Παρασκευή 28 Δεκεμβρίου 2012

Με Πάνκο και… την ψυχή στο στόμα!!

Με νίκη συνοδεύτηκε το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Άντι Πάνκο στην Μάλαγα. Οι Ισπανοί –έστω και δύσκολα- επικράτησαν της Μπάμπεργκ στην πρεμιέρα του Top 16 με 85-82.

Με Πάνκο και… την ψυχή στο στόμα
Αν και βρέθηκαν να κυνηγούν στην έδρα τους την ομάδα του Φλέμινγκ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, οι Ισπανοί κατάφεραν να μπουν με το δεξί στον πέμπτο όμιλο της δεύτερης φάσης της Euroleague.

Πολύ καλή εμφάνιση από την πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ. Εξίσου καλός και ο Μάρκους Ουίλιαμς (19 π.).

Φορντ και Γκαβέλ ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε στο παιχνίδι η Μπάμπεργκ. Κατάφερε να κρατήσει στο «0» τους γηπεδούχους για περισσότερα από πέντε λεπτά και παράλληλα ξέφυγε με 15 πόντους (0-15). Με επιμέρους 15-4 απάντησαν οι παίκτες του Ρέπεσα μειώνοντας στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 15-19. Οι ανδαλουσιανοί συνέχισαν να πιέζουν καταφέρνοντας να φέρουν το ματς στα ίσια στη δεύτερη περίοδο (29-29). Και πάλι όμως οι Γερμανοί είχαν τις απαντήσεις πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα έξι πόντων (39-45).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με την ίδια σοβαρότητα στο τρίτο δεκάλεπτο ξαναφτάνοντας σε διψήφιο προβάδισμα (41-52, 50-61). Αντέδρασαν στη συνέχεια οι Ισπανοί και με επιμέρους 13-4 μείωσαν στο καλάθι (63-65). Ωστόσο μία τεχνική ποινή στο τέλος της περιόδου επέτρεψε στον Νάχμπαρ από την γραμμή των ελευθέρων βολών να ξαναδώσει στην ομάδα του αέρα έξι πόντων (63-69). Ο Πάνκο και η παρέα του συνέχισαν να πιέζουν στα τελευταία δέκα λεπτά, ισοφαρίζοντας σε 74-74 5’04’’ πριν τη λήξη. Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ και δεν το έχασαν. Πήραν κεφάλι στο σκορ και φρόντισαν να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης που τους βρήκε νικητές με 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-45, 63-69, 85-82

Ουνικάχα Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον, Ουίλιαμς 19 (2), Λίμα 3, Πάνκο 16 (7 ριμπάουντ), Βιδάλ 7 (1), Ούρτασουν 7 (1), Καλογουέι 6 (1), Πέροβιτς 2, Βάθκεθ 8, Ντίαθ, Ζόριτς 9, Ντράγκιτς 8

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίπσον, Γκόλντσμπερι 9 (2), Νάχμπαρ 10, Τάντα 2, Ρίχτερ, Σμιντ 5 (1), Νιούμαν, Φορντ 16 (4), Τζέικομπσεν 9 (2), Γκαβέλ 15 (8 ασίστ), Ζίρμπες 8, Ογκίλβι 8 (5 ριμπάουντ).