Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2013

Ασταμάτητη η Κάχα!!

Επίδειξη δύναμης στην Τουρκία έκανε η Κάχα Λαμποράλ, καθώς επικράτησε 97-75 της Φενέρμπαχτσε για την τέταρτη αγωνιστική του TOP-16 και διατηρεί το απόλυτο των νικών.

Ασταμάτητη η Κάχα
«Σαρωτική» ήταν η Κάχα Λαμποράλ στην έδρα της Φενέρμπαχτσε, καθώς πήρε τη νίκη με 97-75 για την τέταρτη αγωνιστική του 6ου ομίλου, στον οποίο συμμετέχει και ο Ολυμπιακός και έχει μέχρι στιγμής το απόλυτο των νικών στο TOP-16.

Το παιχνίδι ήταν… ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Βάσκους από τη δεύτερη περίοδο με μετά να βάζουν το πόδι στο… γκάζι και να μην το… αφήνουν μέχρι και το τελευταίο λεπτό, φτάνοντας σε μία πολύ μεγάλη νίκη.

Τρομερή εμφάνιση από τους Νοτσιόνι και Νεμάνια Μπιέλιτσα με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν η αναμέτρηση της Φενέρμπαχτσε με την Κάχα Λαμποράλ. Οι Βάσκοι ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν στο σκορ με 8-4, ωστόσο, σύντομα οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοσή τους και οι δύο ομάδες βρίσκονταν συνέχεια κοντά στο σκορ με την πρώτη περίοδο να βρίσκει την Κάχα να προηγείται 20-19.

«Σαρωτικοί» ήταν οι Βάσκοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους και κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα, κάνοντας επιμέρους σκορ 28-13. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Κάχα και μοιραία το ημίχρονο τους βρήκε πίσω στο -16, 48-32.

Η Φενέρ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο δυνατά, ώστε να μπορέσει να μειώσει το σκορ και να μπει στο παιχνίδι και τα κατάφερε, καθώς μείωσε στους 8 πόντους τη διαφορά, 42-50. Ωστόσο, η Κάχα αντέδρασε άμεσα, πάτησε και πάλι το… γκάζι και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ 71-51.

Το τέταρτο δεκάλεπτο η Κάχα το μετέτρεψε σε μία απλή τυπική διαδικασία, καθώς η Φενέρ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και οι Βάσκοι πήραν μία εντυπωσιακή νίκη με 97-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 32-48, 51-71, 75-97

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): Μακάλεμπ 15, Ονάν 1, Ερμίς, Σάτο 4, Τρίπκοβιτς 5, Άντερσεν 3, Πεκέρ, Σαβάς 11, Μπατίστ 2, Κάραμαν 2, Μπογκντάνοβιτς 16, Πρέλντζιτς 16

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 5, Νοτσιόνι 19, Μ. Μπιέλιτσα 10, Καμπέθας 3, Σαν Εμετέριο 13, Πλάις 4, Ερτέλ 4, Όλεσον 1, Λάμπε 13, Ν. Μπιέλιτσα 16, Κοζέρ 9