Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2013

«Ανάσα» για Εσπανιόλ!

Μεγάλη νίκη στην έδρα της πήρε η Εσπανιόλ με σκορ 3-2 απέναντι στην Μαγιόρκα για την 20η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

«Ανάσα» για Εσπανιόλ
Νίκη… ανάσα πήρε στην έδρα της η Εσπανιόλ με σκορ 3-2 απέναντι στην Μαγιόρκα, αν και στο πρώτο ημίχρονο βρισκόταν πίσω 2-1.

Οι Καταλανοί πίεσαν και κατάφεραν να πάρουν ένα πολύτιμο τρίποντο απέναντι σε μία ομάδα που παλεύει και αυτή για την παραμονή της.

Στον αντίποδα η «νησιώτες» αν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε τον ένα βαθμό, καθώς τους κόστισε και η αποβολή στο 81ο λεπτό του Λούνα.

Ο Σιμάο στο 16ο λεπτό έβαλε σε θέση… οδηγού την Εσπανιόλ κάνοντας το 1-0. Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στην Μαγιόρκα, η οποία αρικά ισοφάρισε στο 35’ με τον Ντος Σάντος και πήρε το προβάδισμα με τον Μάρκεζ στο 42’. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, ώστε να μπορέσουν να ισοφαρίσουν, κάτι που το κατάφεραν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βερντού στο 68’.

Η Μαγιόρκα στο 81’ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Λούνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα και δύο λεπτά αργότερα ο Μπαένα «λύτρωσε» την Εσπανιόλ κάνοντας το 3-2, που έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα του αγώνα.