Τρίτη 12 Φεβρουαρίου 2013

Αργεντινή: Ντεμπούτο με γκολ για Μπλάνκο! (video)

Εύκολη νίκη με 4-0 πέτυχε η Λανούς σε βάρος της Κολόν στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του αργεντίνικου Final, στο οποίο σκόραραν, μεταξύ άλλων, οι Ισμαέλ Μπλάνκο και Μάριο Ρεγκέιρο.
Με «ελληνικό» χρώμα, λοιπόν, ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του αργεντίνικου πρωταθλήματος. Μάλιστα, ο πρώην άσος του Άρη σέρβιρε το παρθενικό γκολ του Μπλάνκο για λογαριασμό της νέας ομάδας του, με το οποίο η Λανούς προηγήθηκε με 3-0 στο 60ό λεπτό. Στο 75ο, ο Ρεγκέιρο ανέλαβε χρέη εκτελεστή και σημείωσε το τελικό αποτέλεσμα, ενώ ο «Ζορό» έβαλε το… χεράκι του στο 1-0 του Βίκτορ Αγιάλα στο 20ό λεπτό.
Μεσολάβησε ο Σέρχιο Ρομέρο με το 2-0 χάρη σε εντυπωσιακό σουτ στο 44ο λεπτό, που διευκόλυνε το έργο των γηπεδούχων. Άλλωστε η ομάδα του Γκιλέρμο Σελότο ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο επιζητώντας το γκολ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και έφτασε δίκαια στη νίκη. Έτσι μπήκε μπροστά στη βαθμολογία αναφορικά με την πρόκριση στο Κόπα Σουνταμερικάνα, ενώ η Κολόν πλησίασε τις θέσεις που οδηγούν στη δεύτερη κατηγορία, χωρίς ωστόσο να αντιμετωπίζει άμεσο κίνδυνο υποβιβασμού.
0
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.