Δευτέρα 4 Μαρτίου 2013

Με... τριάρα «γιόρτασε» ο Καπιτάνο!

Μεγάλη νίκη για τη Ρόμα με αντίπαλο τη Τζένοα στο «Ολίμπικο» για την 24η αγωνιστική της Serie A, με τον Φραντσέσκο Τότι να γίνεται ο δεύτερος σκόρερ της ιστορίας του ιταλικού πρωταθλήματος.

Με... τριάρα «γιόρτασε» ο Καπιτάνο
Η ομάδα κέρδισε, ο Καπιτάνο έγραψε ιστορία και η ηρεμία στο «στρατόπεδο» των «τζιαλορόσι» δείχνει να έχει επιστρέψει για τα καλά.

Στο «Ολίμπικο» η Ρόμα ήταν καλύτερη από τη Τζένοα και δίκαια πήρε τη νίκη με σκορ 3-1 για την 27η αγωνιστική του Campionato.

Στο 16ο λεπτό ο Φραντσέσκο Τότι «έγραψε» ιστορία με το γκολ που πέτυχε, το υπ’ αριθμόν 225, που τον φέρνει στη δεύτερη θέση της λίστας των σκόρερ του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ωστόσο, υπήρχαν και άσχημα νέα για τους γηπεδούχους, καθώς Μιραλέμ Πιάνιτς είχε στο 38’ σοβαρό τραυματισμό στον αστράγαλο και αποχώρησε.

Ο Βασίλης Τοροσίδης έπαιξε σε όλο τον αγώνα, κάνοντας πάρα πολύ καλό παιχνίδι.

Η Ρόμα ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση, ώστε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Στο 16’ ο Μπόβο ανέτρεψε τον Ντε Ρόσι μέσα στην περιοχή και το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Φραντσέσκο Τότι, ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Από εκείνο το σημείο, όμως και μετά το παιχνίδι ανήκε εξ ολοκλήρου στην Τζένοα, που προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 42ο λεπτό ο Μπουρντίσο έκανε πέναλτι στον Μποριέλο και ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεσή του κάνοντας το 1-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «τζιαλορόσι» ξεκίνησαν και πάλι δυνατά και έφτασαν γρήγορα στο 2-1, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τότι ο Ρομανιόλι έπιασε την κεφαλιά και στο 58’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 78’ η Τζένοα έμεινε με δέκα παίκτες όταν αποβλήθηκε ο Κούτσκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Ο Περότα στο 88’ έκανε το τελικό 3-1, με τη Ρόμα να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη.