Δευτέρα 4 Μαρτίου 2013

Αργεντινή: Ήττα σοκ στην επιστροφή του Ρικέλμε! (videos)

Η Ουνιόν είχε μείνει χωρίς νίκη για 26 παιχνίδια, αλλά κέρδισε με 3-1 στο «Bombonera» την Μπόκα Τζούνιορς, χαλώντας την επιστροφή του Χουάν Ραμόν Ρικέλμε.
Ο 34χρονος μεσοεπιθετικός πήρε το περιβραχιόνιο, αλλά ήταν μέτριος έως κακός, κάτι που ίσχυσε και για τους περισσότερους συμπαίκτες του. Εξάλλου, ο Νταμιάν Λίζιο, που έχει περάσει από την Ανόρθωση, άνοιξε το σκορ με ωραία προσπάθεια στο 26ο λεπτό, ο Μπρούνο Μπιάνκι σημείωσε το 2-0 στο 34’ και ο Πάμπλο Μαγκνίν το 3-0 στο 51’. Το μόνο που κατάφεραν οι «χεϊνέσες» ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 89ο λεπτό με το Σαντιάγκο Σίλβα. Ήττα είχαμε και για τη Ρίβερ Πλέιτ, με 2-0 στην έδρα της Σαν Λορένζο, ύστερα από τρεις νίκες στα πρώτα ισάριθμα ματς υπό την τεχνική καθοδήγηση του Ραμόν Ντίαζ. Μόλις στο 41ο δευτερόλεπτο διαμόρφωσε το 1-0 ο Ντένις Στρακουαλούρσι εκμεταλλευόμενος πανικό στην άμυνα των «μιλονάριος», ενώ στο 20’ ο Μάρου Τσέτο πέτυχε το 2-0 με κεφαλιά. Στο 84ο λεπτό αποβλήθηκε ο Γκονζάλο Βερόν των γηπεδούχων με δεύτερη κίτρινη.
Έτσι, η Λανούς παρέμεινε στην κορυφή του Final, αν και έφερε «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της Ρασίνγκ Κλουμπ. Οι πρωτοπόροι διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους για τέταρτο διαδοχικό ματς, ενώ ο προπονητής τους, Γκιλέρμο Σελότο, αποβλήθηκε στο 75ο λεπτό. Στο 0-0 κατέληξαν και οι Γοδόι Κρουζ - Αρχεντίνος Τζούνιορς, αν και οι «σεμιγέρο» ολοκλήρωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες εξαιτίας αποβολών των Λούκας Ροντρίγκεζ και Ανίμπαλ Ματεγιάν, στο 74ο και στο 83ο λεπτό, αντίστοιχα, με δεύτερη κίτρινη. Τέλος, ο Ματίας Πέρεζ «έγραψε» δύο γκολ (7’ με πέναλτι και 30’) στο 2-1 της Τίγκρε επί των Ολ Μπόις. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά σε 1-1 με το Σαντιάγκο Μοντόγια στο 10ο λεπτό, ενώ δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την αποβολή του Ματίας Εσκομπάρ, ο οποίος αγωνίστηκε στην Κύπρο το 2010 και το 2011, στο 83’.