Δευτέρα 4 Μαρτίου 2013

Πήρε το ντέρμπι η Αρμάνι!

Η Εμπόριο Αρμάνι επικράτησε της Σιένα στο Μιλάνο με 72-68 στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής στην ιταλική λίγκα.

Πήρε το ντέρμπι η Αρμάνι
Η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε 72-68 της Σιένα σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, αλλά ο Νίκολα Μέλι ήταν αυτός που πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο στο τέλος. Ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε καλή εμφάνιση με 14 πόντους (2/4 βολές, 3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 21 λεπτά, ενώ ο Αντώνης Φώτσης έμεινε άποντος (0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ) σε 17 λεπτά. Ο Μπόμπι Μπράουν με 24 πόντους πάλεψε περισσότερο από την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Top 16.

Οι γηπεδούχοι, που έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Κιθ Λάνγκφορντ, άρχισαν καλύτερα, αλλά στη δεύτερη περίοδο πέτυχαν μόλις τρεις πόντους (!) και οι πρωταθλητές, που δεν είχαν στις τάξεις τους τον Ντέιβιντ Χάκετ, πέρασαν μπροστά. Στο δεύτερο μέρος το ματς ισορρόπησε και ήταν ντέρμπι ως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 23-15, 26-33, 43-41, 72-68.

Μιλάνο: Μέλι 9, Χέρστον 9, Γκριν 5, Τζεντίλε 22, Μπουρούσης 14, Μπαζίλε 6, Ραντόσεβιτς 7, Φώτσης, Μπρέμερ.

Σιένα: Μπράουν 24, Σανικίτζε 4, Τζάνινγκ 11, Κανγκούρ 7, Μος 15, Εζέ 2, Ράσιτς 5, Καραρέτο, Όρτνερ, Ρες.

Η Σάσαρι παραμένει συμπρωτοπόρος της Βαρέζε (που το μεσημέρι είχε νικήσει με 74-62 την Καζέρτα) μετά τη νίκη με 95-93 στην έδρα της Μπρίντιζι.

Η Καντού του Αντρέα Τρινκιέρι γνώρισε την όγδοή της ήττα, με 63-52 από την Αβελίνο και παραμένει πέμπτη, συγκατοικώντας πλέον με την Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο.

Η Μπιέλα επιβλήθηκε 87-76 τη Βίρτους Μπολόνια με εξαιρετική εμφάνιση του Δημήτρη Τσαλδάρη, ο οποίος είχε 19 πόντους (7/8 βολές, 0/1 δίποντο, 4/5 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 30 λεπτά.