Παρασκευή 15 Μαρτίου 2013

Με θρίλερ πήρε... μισό εισιτήριο!

Μια ανάσα απέχει από την πρόκρισή της στους «8» της Euroleague η Εφές με τη νίκη της επί της Μπάμπεργκ. Αν η Ρεάλ επικρατήσει της Μάλαγα οι Τούρκοι παίρνουν και μαθηματικά το πολυπόθητο εισιτήριο.

Με θρίλερ πήρε... μισό εισιτήριο
Μία… ίσως όμως και καμία νίκη απέχει από την πρόκρισή της στα play offs της Euroleague η Εφές Αναντολού. Ο τουρκικός σύλλογος επικράτησε στην παράταση στην έδρα του της Μπάμπεργκ με 89-86, για την 11η αγωνιστική του Top 16 της Euroleague και βρίσκεται ένα βήμα από τους «8» της διοργάνωσης. Μάλιστα οι παίκτες του Μαχμούτι εξασφαλίζουν μαθηματικά το «εισιτήριο» α η Ρεάλ νικήσει τη Μάλαγα στο «ισπανικό ντέρμπι» του Ε’ ομίλου που θα διεξαχθεί την Παρασκευή.

Η Εφές πάντως ζορίστηκε πολύ για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στο αξιόμαχο συγκρότημα του Κρις Φλέμινγκ που έμεινε χωρίς νίκη για ενδέκατο συνεχόμενο ματς.

Κορυφαίος των νικητών ο Φάρμαρ, ο Νάχμπαρ ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους.

Η Εφές μπήκε πιο συγκεντρωμένη και δείχνοντας πλάνο και σταθερότητα στο παιχνίδι της κατάφερε να αποκτήσει τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο όταν με δύο σερί 11-0 και 8-0 βρέθηκε ακόμα και στο +12 (23-11).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το ίδιο δυνατά (+13, 29-16), όμως η Μπάμπεργκ δεν ήταν διατεθειμένη να πέσει «αμαχητί». Με διαρκή αντεπίθεση και επιμέρους 19-8 κατάφερε λίγο πριν το ημίχρονο να ισοφαρίσει σε 37-37. Φάρμαρ και Σιπ ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με αέρα επτά πόντων (44-37).

Η πίεση των παικτών του Κρις Φλέμινγκ συνεχίστηκε και στην έναρξη του δεύτερου μέρους, αποδίδοντας, εξίσου, καρπούς. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν εκ νέου της Εφές και στην συνέχεια να περάσουν μπροστά (48-50) για πρώτη φορά μετά το 0-4 του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Γκονλούμ στο φινάλε της τρίτης περιόδου έδωσε ισχνό προβάδισμα στους γηπεδούχους, 59-58.

Σκληρή μάχη ανάμεσα στους δύο αντιπάλους στα τελευταία δέκα λεπτά. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 76-76 26’’ πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας όμως τόσο ο Τζέικομπσεν όσο και ο Φάρμαρ δεν κατάφεραν να χαρίσουν τη νίκη σε φιλοξενούμενους και γηπεδούχους αντίστοιχα με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο Φάρμαρ και Σαβάνοβιτς πήραν την Εφές από το χέρι και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Νάχμπαρ, την οδήγησαν στη νίκη με 89-86 που πιθανότατα να ισοδυναμεί με την πρόκριση της ομάδας τους στα play offs.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-37, 59-58, 76-76 (κ.α.), 89-86

Εφές Αναντολού (Μαχμούτι): Μπαλμπάι, Φάρμαρ 29 (7 ριμπάουντ), Μπατούκ, Ερντέν 7 (4 κοψίματα), Τουντσερί 2, Σιπ 8 (2), Γκονλούμ 8 (6 ριμπάουντ), Σαβάνοβιτς 14 (2), Λούκας 8, Κούτσο, Γκιουλέρ 5 (1), Μπάρατς 8 (6 ριμπάουντ).

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Νάχμπαρ 24 (3), Τάντα 12 (3), Σμιντ, Νιούμαν, Φορντ 4, Τζέικομπσεν 12 (1), Μάσεϊ 12, Γκαβέλ 8 (2), Τσίρμπες 14, Ογκίλβι, Ουόλς