Παρασκευή 15 Μαρτίου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Ελπίζει η Μπόκα με Ρικέλμε! (videos)

Με πέναλτι του Χουάν Ρομάν Ρικέλμε, η Μπόκα Τζούνιορς κέρδισε με 1-0 την Νασιονάλ Μοντεβιδέο στην Ουρουγουάη και βρέθηκε στη δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου του Κόπα Λιμπερταδόρες.
Μάλιστα, οι «χεϊνέσες» έμειναν με δέκα παίκτες από το 20ό λεπτό, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κλαούντιο Πέρεζ. Στο 44ο, όμως, ο Ρικέλμε πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, με το οποίο συμπλήρωσε 24 τέρματα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Νότιας Αμερικής, επίδοση που τον έφερε στην πρώτη θέση της σχετικής κατάταξης αναφορικά με την Μπόκα, καθώς ο Μάρτιν Παλέρμο ολοκλήρωσε την καριέρα του με 23. Σημειώνουμε πως ο 34χρονος μεσοεπιθετικός ήταν ιδιαίτερα κεφάτος, πριν από το 1-0, καθώς στο δεύτερο 45λεπτο οι Αργεντινοί έπαιξαν παθητικά, ώστε να διαφυλάξουν το θετικό αποτέλεσμα.
Νίκη-ανάσα πήρε μία ακόμα ομάδα της Αργεντινής, αφού η Άρσεναλ Σαραντί κατέβαλε με 2-1 τη Σάο Πάολο. Ο Χόρχε Αλμπέρτο Ορτίζ άνοιξε το σκορ στο 65ο λεπτό και ο Ντιέγκο Μπραγκιέρι διαμόρφωσε το 2-1 στο 84ο με πανέμορφο μακρινό σουτ, αφού στο 72ο ο Αλοΐσιο ισοφάρισε σε 1-1 για τους Βραζιλιάνους. Τέλος, στη Βολιβία, η Σαν Χοσέ κέρδισε με 2-0 την κολομβιανή Μιλονάριος χάρη σε γκολ του Μαρτσέλο Γκόμεζ στο 13ο λεπτό και του Κάρλος Σαουσέδο στο 47ο.