Παρασκευή 15 Μαρτίου 2013

Και το κυνήγι… συνεχίζεται!

Τις πιθανότητες της για είσοδο στα play offs της Euroleague διατήρησε η Κάχα Λαμποράλ, επικρατώντας εύκολα της Φενερμπαχτσέ/ Ούλκερ.

Και το κυνήγι… συνεχίζεται
Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στους «8» της Euroleague έμεινε η Κάχα Λαμποράλ, που συνέτριψε στην έδρα της την Φενερμπαχτσέ, για την 11η αγωνιστική του ΣΤ’ ομίλου της διοργάνωσης. Η βασκική ομάδα επικράτησε με 87-67, έφτασε τις έξι νίκες και εξακολουθεί να έχει πιθανότητες για την κατάκτηση μιας εκ των τεσσάρων προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στα play offs.

Οι παίκτες του Τάμπακ δεν άφησαν κανέναν περιθώριο στους φιλοξενούμενους. Πήραν διαφορά ασφαλείας από το δεύτερο κιόλας δεκάλεπτο και έφτασαν σε μία εύκολη νίκη.

Για τους νικητές 14 πόντους είχε ο Πλάις και από 12 οι Νοσιόνι και Κουζέρ. Για την «Φενέρ» 15 πέτυχε ο Σάτο, 16 ο ΜακΚάλεμπ και 12 ο Μπατίστ.

Η Φενέρ μπορεί να ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στη Βιτόρια με τον Σαβάς όμως η έλλειψη επιθετικών λύσεων γρήγορα επέτρεψε στους γηπεδούχους να προσπεράσουν και να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, 16-10.

Η υπεροχή της Κάχα στα επιθετικά ριμπάουντ σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων από τα 6,75μ. (0/7 τρίποντα στο πρώτο μέρος), έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Τάμπακ να «χτίσουν» διαφορά και να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα 24ων πόντων, 46-22.

Οι Βάσκοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο χωρίς να αφήσουν το πόδι από το… γκάζι με αποτέλεσμα το +30 να μην αργήσει να έρθει (56-26). Και παρότι στη συνέχεια κατέβασαν ρυθμούς και έδωσαν την ευκαιρία στην τουρκική ομάδα να μειώσει οι… απώλειες τους ήταν μικρές ολοκληρώνοντας 30 λεπτά παιχνιδιού με σκορ 67-39.

Σε τυπική διαδικασία μετατράπηκε η τελευταία περίοδος. Η Κάχα είχε ήδη εξασφαλίσει το απαραίτητο ροζ φύλλο αγώνα, οι παίκτες της χαλάρωσαν και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να ροκανίσουν τη διαφορά και να φτάσουν στο τελικό, 87-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 46-22, 67-39, 87-67

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 3 (1), Νοσιόνι 12 (2), Μ. Μπιέλιτσα 9 (3), Σαν Εμετέριο 6 (2), Πλάις 14 (6 ριμπάουντ), Ερτέλ 11 (1), Γέλινεκ 6 (2), Λάμπε 12, Καλμπάρο, Ν. Μπιέλιτσα 2, Κουζέρ 12.

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Ερντογάν): ΜακΚάλεμπ 16 (3 κλειψίματα), Ονάν, Ερμίς, Σάτο 15 (3), Τρίπκοβιτς, Άντερσεν 4, Πεκέρ, Σαβάς 7, Μπατίστ 12 (1), Καραμάν 8, Πρέλντζιτς 5. πηγή: sport-fm.gr