Παρασκευή 15 Μαρτίου 2013

Ζωντανή στο κόλπο η Μακάμπι ενόψει ΣΕΦ!

Mε τον Ρίκι Χίκμαν σε μεγάλη μέρα (30π), η Μακάμπι κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην οκτάδα, αφού επικράτησε με 80-79 σε βάρος της Χίμκι στη Νokia Arena κι έφτασε το ρεκόρ της στο 6-5

Ζωντανή στο κόλπο η Μακάμπι ενόψει ΣΕΦ
Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με 22 εναλλαγές στο σκορ και 6 ισοπαλίες, έβγαλε τελικά νικήτρια την ομάδα του Τελ Αβίβ. Η Μακάμπι κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στην 3η περίοδο μια εξαιρετική 3η περίοδο, όπου προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους, αφού από 41-42 στο 24, κατάφερε να φτάσει το ματς στο 29’ στο 60-48. Ωστόσο η 3η περίοδος, έκλεισε με την ομάδα της Μόσχας να επιστρέφει με ένα σερί 8-0 και το ματς επί της ουσίας άρχισε από την αρχή.

Στην 4η περίοδο η Χίμκι μπήκε για τα καλά στον αγώνα με το προβάδισμα ν’ αλλάζει χέρια πολλές φορές. Τελικά ο Ρίκι Χίκμαν κράτησε το καλύτερο για το τέλος, αφού σημείωσε 6 από τους 8 τελευταίους πόντους, έστω κι αν δεν ήταν απόλυτα εύστοχος στις βολές. Από το 72-73, έκανε ένα σερί 7-0 και τελικά παρά την πίεση της Χίμκι κράτησε τη νίκη στο τέλος με 80-79, αφού ο Πολ Ντέιβις με ένα τρίποντο στο φινάλε, διαμόρφωσε το τελικό 80-79.

Μακάμπι: Χίκμαν 30 (4)(4/9διπ, 4/7 τρίποντα, 10/14 βολές), Τζέιμς 9, Σμιθ 16, Ελιγιάχου, Οχαγιόν 6 (1), Λόγκαν 7, Ροτ 2, Πνίνι 3 (1), Μέντλεϊ 5, Πλάνινιτς 2