Κυριακή 7 Απριλίου 2013

Ας είναι καλά τα πέναλτι!!

Με δύο εύστοχα κτυπήματα πέναλτι η Φιορεντίνα ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Μίλαν στο «Αρτέμιο Φράνκι» αν και αγωνιζόταν με δέκα παίκτες… Ευκαιρία για τη Νάπολι να ξεφύγει!

Ας είναι καλά τα πέναλτι!
Έπαιζε με δέκα παίκτες και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 από την Μίλαν… Ακόμη κι έτσι όμως η Φιορεντίνα κατάφερε να στερήσει τη… χαρά από την ομάδα του Μιλάνου. Ισοφάρισε σε 2-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, με αποτέλεσμα να διατηρήσει αμετάβλητη την μεταξύ τους διαφορά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, αλλά και να δώσει την ευκαιρία στην Νάπολι να ξεφύγει.

Η Μίλαν άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Μοντολίβο. Στο 40ο λεπτό ο Τόμοβιτς δέχεται την κόκκινη κάρτα υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους να συνεχίσουν με 10 παίκτες.

Ο Φλαμινί στο 62ο λεπτό διπλασιάζει τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους… Στη συνέχεια όμως έρχεται η αντίδραση της Φιορεντίνα. Στο 66ο λεπτό ο Λιάγιτς μείωσε σε 2-1 με εύστοχο κτύπημα πέναλτι… Στο 73ο λεπτό ο Πιζάρο –και πάλι με πέναλτι- ισοφάρισε σε 2-2.