Κυριακή 7 Απριλίου 2013

«Αυτοκτόνησε» ο Παναθηναϊκός!!

Αν και προηγήθηκε δύο φορές, τελικά ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 3-2 σετ από την Νίκη Αιγινίου και παραμένει με την πλάτη στον τοίχο, όσον αφορά την παραμονή του στην Volleyleague.

«Αυτοκτόνησε» ο Παναθηναϊκός
Την ήττα με 3-2 σετ από την Νίκη Αιγινίου γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα των πλέι άουτ, χάνοντας ένα παιχνίδι… σχεδόν δικό του και τα πράγματα για την παραμονή στην Α1 ανδρών δυσκολεύει πολύ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στον αγώνα με τον καλύτερο τρόπο και πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 25-21, δείχνοντας τις διαθέσεις του. Και εκεί που το τριφύλλι πήγαινε φουλ για το 2-0, έχοντας προβάδισμα 24-21 στο δεύτερο, έπαθε τρομερό «black out», οι γηπεδούχοι το επωφελήθηκαν και ισοφάρισαν σε 1-1 με 26-24.

Παρά την ψυχρολουσία από το χαμένο σετ, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο τρίτο, πήρε από νωρίς προβάδισμα και το διατήρησε (10-13, 13-17, 16-20) και προηγήθηκε για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση με 25-21.

Το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων ήταν ιδανικό στο τέταρτο σετ, καθώς πέρασαν μπροστά με 6-1! Ωστόσο, η Νίκη έδειξε αντανακλαστικά και με σερί 15-4(!), πήγε στο τεχνικό τάιμ άουτ με το υπέρ της 16-10. Παρά το γεγονός, πως ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 22-21, εν τέλει δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή, με το 2-2 να είναι γεγονός (25-21).

Και στο tie break οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα με το υπέρ τους 5-2. Ωστόσο, οι νεοφώτιστοι ισορρόπησαν την κατάσταση (8-8) και πήραν προβάδισμα στο σκορ με 10-8. Αυτή η διαφορά δύο πόντων έμεινε ως το τέλος με τελικό 15-13 υπέρ της Νίκης και το τελικό 3-2 στα σετ.

Τα σετ: 21-25, 26-24, 21-25, 25-21, 15-13