Δευτέρα 22 Απριλίου 2013

Η μέρα των…λυτρωτών!!

Λαμπάδα στους Ινσίνιε και Ρόμουλο θα πρέπει να… ανάψουν η Νάπολι και η Φιορεντίνα αντίστοιχα, καθώς με τα γκολ που πέτυχαν στα τελευταία λεπτά των αναμετρήσεών τους γλίτωσαν από…εμφράγματα.

Η μέρα των…λυτρωτών
Μία αγωνιστική… κόλαση η 33η της Serie A, καθώς υπήρξαν… λυτρωτές, ανατροπές, αλλά και ευκαιρίες που κατέληξαν στο… καλάθι των αχρήστων.

Τα βλέμματα αναμφίβολα έπεσαν στον Βορρά και στο Νότο, όπου Φιορεντίνα και Νάπολι πήραν «δραματικές» νίκες στα τελευταία λεπτά των αναμετρήσεών τους και πλέον περιμένουν το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην Γιουβέντους και τη Μίλαν για να δουν τι πέτυχαν στο… τέλος.

Η Νάπολι υποδέχτηκε την πάντα μαχητική Κάλιαρι και… ίδρωσε για να πάρει το τρίποντο, καθώς χρειάστηκε το γκολ του Ινσίνιε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ώστε να πανηγυρίσει τη νίκη. Η ομάδα της Σαρδηνίας προηγήθηκε τον Ιμπάρμπο στο 18’. Στο 48ο λεπτό με αυτογκόλ του Αστόρι οι «παρτενοπέι» ισοφάρισαν και ο Καβάνι στο 64’ έκανε το 2-1. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση και στο 71’ ο Σάου έκανε το 2-2. Και ενώ όλα έδειχναν «γκέλα», ο Ινσίνιε… λύτρωσε τους Ναπολιτάνους στο τελευταίο λεπτό.

Στον Βορρά, η Φιορεντίνα πήγε να… αυτοκτονήσει μέσα στην έδρα της, καθώς αν και βρέθηκε να προηγείται 3-0 στο 33’, κατάφερε να ισοφαριστεί από την Τορίνο, με ένα γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και δύο στο 56’ και στο 77’. Ωστόσο, τη λύση έδωσε ο Ρόμουλο στο 86’ και πλέον οι «βιόλα» περιμένουν… στραβοπάτημα της Μίλαν στο ντέρμπι με την Γιουβέντους, ώστε να μπουν ξανά δυναμικά στην διεκδίκηση της εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ρόμα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Πεσκάρα και έχασε μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Βασικός για τους «τζιαλορόσι» για ένα ακόμα παιχνίδι ο Τοροσίδης.