Δευτέρα 22 Απριλίου 2013

«Ζέστανε» την μηχανή για Εφές!!

Με αρκετό rotation από τον Γιώργο Μπαρτζώκα, ο Ολυμπιακός επικράτησε 85-60 του Πανελευσινιακού στο ΣΕΦ και οι πρωταθλητές ετοιμάζονται για τον μεγάλο «τελικό» της Παρασκευής με την Εφές!

«Ζέστανε» την μηχανή για Εφές!
Το μυαλό –φυσιολογικά- ήταν στον «τελικό» της Παρασκευής με την Αναντολού Εφές!

Ο Ολυμπιακός, στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ, χωρίς να παίξει… στο φουλ, επικράτησε του Πανελευσινιακού 85-60, με την διαφορά να ξεφεύγει στα τελευταία τέσσερα λεπτά, κάνοντας ένα διάλειμμα από τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα.

Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για τους πρωταθλητές, με τον Πρίντεζη να έχει 17 και τους Περπέρογλου, Πάουελ από 15, ενώ θετικός ήταν και ο Πέρκινς.

«Καμπανάκι» για την ομάδα του Μπαρτζώκα στα τρίποντα, αφού μέχρι το 28’ είχε 0/9 και τελικά ολοκλήρωσε το ματς με 4/17 (24% ποσοστό).

Ο Έισι Λο δεν αγωνίστηκε καθώς προτιμήθηκε να ξεκουραστεί για το παιχνίδι με τους Τούρκους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Πάουελ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Κατσίβελη και Σπανούλη. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν φουριόζοι και προηγήθηκαν 10-2, με έξι πόντους από τον Πρίντεζη, ενώ στα μέσα της περιόδου διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας (15-8). Ο Πανελευσινιακός κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά με τους Εζιούκου και Λιακόπουλου, πλησιάζοντας στον πόντο (17-16). Εν τέλει, το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι οριακά μπροστά με 21-18.

Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +9 (27-18), αναγκάζοντας τον Σκαραφίγκα να καλέσει τάιμ-άουτ. Ο Περπέρογλου με δικους του σερί πόντους, έστειλε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά στο 15’ (32-22). Οι νεοφώτιστοι είχαν «κολλήσει» στην επίθεση, ο Σερμαντίνι έκανε δύο διαδοχικά κλεψίματα, πέτυχε έξι σερί πόντους και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +17 (42-25). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 46-30, αφού ο Γεωργιανός «ταίζόταν» κι έκανε… πάρτι στην ρακέτα.

Λίγα άστοχα σουτ των παικτών του Ολυμπιακού επέτρεψαν στον Πανελευσινιακό να μειώσει σε 46-35. Ο Χάινς μπήκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι και έδωσε ενέργεια στους πρωταθλητές, αφού μάζευε επιθετικά ριμπάουντ, σκόραρε και κράτησε την διαφορά για την ομάδα του (54-39). Τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, ο Σπανούλης πέτυχε το πρώτο τρίποντο της ομάδας του στον αγώνα κι έγραψε το 59-41, ενώ με τον ίδιο τρόπο ανέβασε τον δείκτη του σκορ πάνω από τους 20 πόντους (62-41), προτού ο Μαγκουνής διαμορφώσει το σκορ της περιόδου σε 65-46.

Μέτριο ποιοτικά μπάσκετ στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα ο μεν Ολυμπιακός να πετύχει μόλις ένα πόντο και η ομάδα της Ελευσίνας βρήκε την ευκαιρία με σερί 7-1 να μειώσει σε 66-53 (35’). Οι Πρίντεζης και Περπέρογλου βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και διατήρησαν αυτό το +13 (71-58), τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Με ένα ξέσπασμα των Πάουελ και Περπέρογλου, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έτρεξαν σερί 14-2 και διαμόρφωσαν το τελικό 85-60.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 46-30, 65-46, 85-60

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο, Άντιτς 3, Σπανούλης 10(8 ασίστ), Περπέρογλου 15, Σερμαντίνι 10, Σλούκας, Πάουελ 15(7 ρ.), Πέρκινς 7, Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 2, Κατσίβελης

Πανελευσινιακός (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου, Παπανικολόπουλος 2, Παπανικολάου 5, Δημάκος 2, Γκίμπσον 10, Μαγκουνής 9, Λιακόπουλος 20, Δεληγιάννης 2, Ουίλσον, Μαντζιώρης, Αβραμίδης, Εζιούκου 10 Πηγή: sport-fm.gr