Πέμπτη 9 Μαΐου 2013

Μέχρι το τέλος για την… Ευρώπη!

Αγωνία μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος θα υπάρχει για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, μετά τις εκτός έδρας νίκες της Λάτσιο 3-1 επί της Ίντερ και της Ουντινέζε 3-2 επί της Παλέρμο.

Μέχρι το τέλος για την… Ευρώπη
Μέχρι τέλους θα την πάνε τη «μάχη» για την έξοδο στην Ευρώπη οι ομάδες που διεκδικούν τα εισιτήρια στην Serie A.

Η 36η αγωνιστική δεν έκανε κανένα σοφότερο και έμπλεξε ακόμη περισσότερο τα πράγματα, καθώς αρχικά η Ουντινέζε με τη νίκη της εκτός έδρας 3-2 επί της Παλέρμο «σκαρφάλωσε» στην Πέμπτη θέση, ενώ η Λάτσιο με τη νίκη 3-1 στην έδρα της Ίντερ έπιασε στην έκτη θέση τη Ρόμα.

Μόνο μαθηματικές ελπίδες έχουν για τη σωτηρία η Παλέρμο και η Σιένα, που πιθανότατα λένε… αντίο στην πρώτη κατηγορία.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Λάτσιο πέρασε… αέρας 3-1 στην έδρα της Ίντερ. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 22’ με αυτογκόλ του Χαντάνοβιτς, με τους «νερατζούρι» να έχουν την απάντηση με τον Άλβαρεζ στο 33’. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ερνάνες με πέναλτι έδωσε και πάλι προβάδισμα στους «λατσιάλι» και ο Ονάτσι στο 76’ έκανε το τελικό 3-1. Στο 70’ οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, με τον Άλβαρεζ να χάνει πέναλτι.

Η Ουντινέζε έφυγε με το διπλό από τη Σικελία, καθώς επικράτησε 3-2 της Παλέρμο και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στο Europa League της επόμενης σεζόν. Στον αντίποδα οι Σικελοί μετά από αυτή την ήττα λένε ουσιαστικά… αντίο στη Serie A.

Η Νάπολι «κλείδωσε» την δεύτερη θέση και την συμμετοχή της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν μετά τη νίκη της εκτός έδρας 3-0 επί της Μπολόνια, όπου Παναγιώτης Κονέ και Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ξεκίνησαν βασικοί για τους γηπεδούχους. Η Φιορεντίνα πήρε το διπλό 1-0 στην έδρα της Σιένα και θα παίξει τα… ρέστα της τις τελευταίες αγωνιστικές, ώστε να διεκδικήσει την έξοδό της στο Τσάμπιονς Λιγκ

Αν και αδιάφορη η πρωταθλήτρια Γιουβέντους επικράτησε 1-0 στην έδρα της Αταλάντα, σε ένα παιχνίδι που στο 33’ διακόπηκε για ένα δεκάλεπτο, λόγω των ρίψεων φωτοβολίδων μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων.
Συνοπτικά το πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο.