Πέμπτη 9 Μαΐου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Μάγεψε ο Ζο για Ατλέτικο Μινέιρο!! (videos)

Η Ατλέτικο Μινέιρο του Ροναλντίνιο και η Φλουμινένσε προκρίθηκαν στα προημιτελικά του φετινού Κόπα Λιμπερταδόρες κερδίζοντας στους επαναληπτικούς των σειρών τους.
Από την πλευρά της, η Μινέιρο επιβλήθηκε με 4-1 της Σάο Πάολο και «τσέκαρε» θέση στην τελική οκτάδα με συνολικό σκορ 6-2. Ο Ζο πέτυχε τρία γκολ και ο Ντιέγκο Ταρντέλι βρήκε δίχτυα στο 60ό λεπτό για το 3-0, αλλά ο Ροναλντίνιο ήταν αυτός που «έλαμψε» δημιουργώντας τη μία φάση πίσω από την άλλη. Εν τέλει, στο 72ο λεπτό, ο Λουίς Φαμπιάνο μείωσε σε 4-1, αλλά ήταν ήδη αργά για τη Σάο Πάολο, που άργησε να «μπει» στον αγώνα.
Παράλληλα, η Φλουμινένσε κατέβαλε την Έμελετς από το Εκουαδόρ με 2-0, οπότε πέρασε στην επόμενη φάση με συνολικό σκορ 3-2. Μάλιστα, ο Φρεντ επέστρεψε μετά από αποχή τεσσάρων εβδομάδων λόγω τραυματισμού στο δεξί πόδι με γκολ στο 29ο λεπτό. Το 1-0 ήταν αρκετό για την πρόκριση, αλλά ο Καρλίνιος διαμόρφωσε το 2-0 στο 85ο λεπτό, αφού πρώτα αποβλήθηκαν οι Γκάμπριελ Αχιλιέρ και Πέντρο Κουνιόνεζ των φιλοξενούμενων. Άλλωστε, οι παίκτες της Έμελετς απώλεσαν τη ψυχραιμία τους και αντέδρασαν με αντιαθλητικό τρόπο, καθώς πλησίασαν το «χρυσό» 1-1, κυρίως στην έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, αλλά ουδέποτε το πέτυχαν.