Πέμπτη 9 Μαΐου 2013

Ποια παραμονή; Τελικός!

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας για πρώτη φορά στην ιστορία της πήρε η Εβιάν, συντρίβοντας 4-0 τη Λοριάν στον ημιτελικό!

Στο πρωτάθλημα παλεύει για τη σωτηρία της η Εβιάν, όμως έγραψε ιστορία στο Κύπελλο Γαλλίας, παίρνοντας για πρώτη φορά την πρόκριση στον τελικό με το επιβλητικό 4-0 επί της Λοριάν.

Η ομάδα των Ολιβιέ Σορλέν και Σίντνεϊ Γκοβού ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, καθώς πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 3-0 με τα γκολ των Νίνκοβιτς (10’), Σαγκμπό (20’) και Μπεριγκό (33’). Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι είχαν «παραδοθεί», με τον Μπαουϊά να διαμορφώνει το τελικό 4-0 στο 79ο λεπτό.

Η αντίπαλος της Εβιάν στον τελικό του «Σταντ ντε Φρανς» την 31η Μαΐου, θα είναι μία εκ των Τρουά ή Μπορντό, με τον συγκεκριμένο ημιτελικό να είναι προγραμματισμένος για την προσεχή Τρίτη (14/5).
Πηγή: sport-fm.gr