Πέμπτη 9 Μαΐου 2013

MLS: Δύο γκολ για Τιερί Ανρί!! (videos)

Οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς δεν έπεισαν, αλλά κατέβαλαν τους Μόντρεαλ Ίμπακτ με 2-1 και διατήρησαν την πρώτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του MLS.
Ο άλλοτε Γάλλος διεθνής, Τιερί Ανρί, πέτυχε αμφότερα τα τέρματα των εκπρόσωπων του «Μεγάλου Μήλου», ανάμεσα στα οποία ήταν καταπληκτικό ψαλιδάκι στο 88ο λεπτό. Ακολούθησε το 2-1 από τον Μάρκο Ντι Βάιο στο 92ο λεπτό, αλλά οι Ρεντ Μπουλς πήραν τους τρεις βαθμούς. Παράλληλα, οι Χιούστον Ντάιναμο συνέτριψαν με 4-0 την Ντι Σι Γιουνάιτεντ χάρη σε δύο γκολ του Ουίλ Μπρούιν και παρέμειναν ισόβαθμοι με τους Νεοϋορκέζους. Οι δύο παραπάνω νικήτριες ομάδες ευνοήθηκαν και από την εντός έδρας ήττα της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι από τους Σιάτλ Σάουνερς με 1-0 μετά από γκολ του Τζίμι Τραορέ στο 94ο λεπτό.
Από την πλευρά του, το Ντάλας, που είναι πρώτο στη Δύση, παραχώρησε βαθμούς σε εντός έδρας παιχνίδι για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Μάλιστα βρέθηκε πίσω με 1-0 στο 70ό λεπτό, πριν ισοφαρίσει ο Κένι Κούπερ με πέναλτι στο 77ο. Τέλος οι Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς και η Ρεάλ Σολτ Λέικ επιβλήθηκαν με 2-1 των Τορόντο και Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον, αντίστοιχα, αν και έμειναν αρχικά πίσω με 1-0.