Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου 2013

Όλες οι σφαίρες του Μήτρογλου!!

Ο Διονύσης Δελλής γράφει για τον Κώστα Μήτρογλου που έγινε ο ήρωας της βραδιάς σε ένα ματς που πέρασε από… σαράντα κύματα.
Ο σκόρερ σε αυτό το πολύτιμο 1-0 της Εθνικής μας, επί του Λιχτενστάιν που έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα μπορεί να γίνει το «κλειδί» μιας ολόκληρης πρόκρισης στα τελικά του Μουντιάλ.
Ο Κώστας Μήτρογλου δεν άφησε το δώρο της Σλοβακίας να πάει… χαμένο. Βρήκε τρόπο να νικήσει τον Γέλε στο Βαντούζ, έστω και αν χρειάστηκε να βαρεθεί να ρίχνει «σφαίρες» προς την αντίπαλη εστία. Και αυτό το γκολ μπορεί να αποδειχθεί σημαδιακό για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Μέχρι τότε; Είναι σίγουρα ιδιαίτερο για τον ίδιο, σε ένα προσωπικό ρεκόρ που βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη. Το 14ο προσωπικό του στα 13 τελευταία επίσημα ματς που αγωνίσθηκε, είτε με τον Ολυμπιακό είτε με την Εθνική ομάδα (συμπεριλαμβανομένου και το φιλικό σε επίσημη ημερομηνία FIFA με την Αυστρία).
Από τις 17 Μαρτίου και το εκτός έδρας ματς των ερυθρόλευκων στην Κέρκυρα (0-1) μέχρι και το βράδυ της Παρασκευής ο Μήτρογλου βρίσκεται σε ανοιχτή σύνδεση με τα αντίπαλα δίχτυα! Ο 25άχρονος στράικερ μόνο την τελευταία εβδομάδα (Λεβαδειακός, Λιχτενστάιν) έχει χάνει «καρέ» σε μόλις 116΄ αγωνιστικά λεπτά συμμετοχής. Και έχει την ευκαιρία να συνεχίσει το… σερί του. Την Τρίτη και όλας στο «Καραϊσκάκης» απέναντι στο Λιχτενστάιν. Αυτά τα 14 γκολ έχουν προκύψει μέσα από 791΄αγωνιστικά λεπτά.
Στην πραγματικότητα δηλαδή έχει μέσο όρο συμμετοχής ανά ματς μόλις 60΄αγωνιστικά λεπτά. Αυτό όμως δεν τον εμποδίζει να στέλνει τον αντίπαλο στη… σέντρα. Με συχνότητα ενός γκολ κάθε 56,5 λεπτά! Τα δέκα από τα γκολ του είναι εκτός έδρας! Και μάλιστα τα οκτώ τελευταία… μαζεμένα όπως μπορεί να δει κανείς στην σχετική λίστα «δράσης» του. Συνολικά ο 25άχρονος έχει σκοράρει σε 10 από τα τελευταία 14 ματς που έχει χρησιμοποιηθεί.
Και μιας και μπήκαμε σε αυτή την διαδικασία των… μαθηματικών: Ο Κώστας Μήτρογλου μετά το γκολ με τον Λιχτενστάιν έχει πλέον 87 γκολ στην καριέρα του. Σε εθνικό αλλά συλλογικό επίπεδο. Τα 43 με τον Ολυμπιακό (125 συμμετοχές). Με το εθνόσημο είναι στα 17 (5 Ανδρών, 2 Ελπίδων, 10 Νέων). Με τον Ατρόμητο πέτυχε σε μια σεζόν 19 τέρματα και με τον Πανιώνιο σε μερικούς μήνες δανεισμού άλλα 8. Πόσες συμμετοχές χρειάστηκε; Συνολικά 217 παρουσίες.
ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ…ΕΞΠΡΕΣ
Ημερομηνία        Διοργάνωση        Ματς            Σκορ    Χρ.Συμ    Γκολ
17/3/2013         Σούπερ Λιγκ     Κέρκυρα-Ολυμπιακός         0-1    20΄    79΄
31/3/2013        Σούπερ Λιγκ        Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ        0-0    11΄
07/4/2013        Σούπερ Λιγκ        Πλατανίας-Ολυμπιακός        0-4    90΄    80΄
14/4/2013        Σούπερ Λιγκ        Ολυμπιακός-ΠΑΟ        1-1    23΄    87΄
18/4/2013        Κύπελλο        Ολυμπιακός-Πανθρακικός    6-2    68΄    49΄, 53΄
21/4/2013        Σούπερ Λιγκ        Ολυμπιακός-Πανιώνιος        2-1    90΄    12΄
28/4/2013        Κύπελλο        Πανθρακικός-Ολυμπιακός    1-2    90΄    27΄, 40΄
11/5/2013        Κύπελλο        Αστέρας-Ολυμπιακός        1-3    71΄
14/8/2013        Φιλικό        Αυστρία-Ελλάδα        0-2    90΄    39΄, 67΄
19/8/2013        Σούπερ Λιγκ        Καλλονή-Ολυμπιακός        0-1    32΄
25/8/2013        Σούπερ Λιγκ        Ολυμπιακός-Ατρόμητος        2-1    90΄
01/9/2013        Σούπερ Λιγκ        Λεβαδειακός-Ολυμπιακός        0-5     26΄    70’, 89΄, 90΄
06/9/2013        Πρ. Παγκ.        Λιχτενστάιν-Ελλάδα        0-1     90΄    72΄

Πηγή: gazzetta.gr