Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου 2013

Πιο... κοντά οι «τρικολόρ»

Ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση της επόμενης φάσης του Ευρωμπάσκετ η Γαλλία, η οποία επικράτησε εύκολα του Ισραήλ για την τρίτη αγωνιστική του Α’ ομίλου με 82-63.

Οι Γάλλοι δείχνουν να έχουν συνέλθει μετά την σφαλιάρα της πρεμιέρας από τη Γερμανία, στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Ο Πάρκερ και η παρέα του δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στο Ισραήλ το οποίο και νίκησαν με 82-63, για την τρίτη αγωνιστική του Α’ ομίλου.

Οι «τρικολόρ» με κορυφαίους τους Αζινσά και Πάρκερ, έκαναν ακόμα ένα βήμα για την πρόκρισής τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Επόμενος αντίπαλος της Γαλλίας, η Ουκρανία την Κυριακή στις 18:45, ενώ την ίδια μέρα στις 22:00 το Ισραήλ θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο.

Μπορεί το Ισραήλ να προηγήθηκε με 2-3 στο ξεκίνημα οι «τρικολόρ» όμως του έκοψαν γρήγορα τα φτερά καθώς με σερί 10-0 (12-3) πήραν κεφάλι στο σκορ που διατήρησαν μέχρι το τέλος της περιόδου (20-14). Η ομάδα του Σίβεκ αντέδρασε μειώνοντας σε 20-18 με τους Γάλλους να απαντούν και να φτάνουν στο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα εννέα πόντων, 38-29.

Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ επέστρεψαν στο παρκέ αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς. Έτσι με καλή άμυνα και ένα επιθετικό κρεσέντο ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +22 (65-43). Σε τυπική διαδικασία μετατράπηκε το τελευταίο δεκάλεπτο με τη Γαλλία νε φτάνει εύκολα στο τελικό 82-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-29, 65-53, 82-63

Γαλλία (Βενσάν Κολέ): Πάρκερ 12 (7 ασιστ), Ερτέλ 5, Ντιό 4, Ντε Κολό 8, Μπατούμ 9, Καουντί 4, Ζελαμπάλ 5, Πιετρούς 1, Λοβέρν 3, Ντιαό 8, Αζινσά 13 (6 ριμπάουντ), Πετρό 10

Ισραήλ (Αρίκ Σίβεκ): Οχαγιόν, Νισίμ 5, Λίμοναντ 9, Χαλπερίν 5, Πνίνι 2, Κάσπι 14, Καντίρ, 6 Ελιάχου 14, Γκριν 4, Κοζικάρο 4