Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου 2013

Νίκησε τον Απόλλωνα ο Ιτούδης!

Η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής και παρά την προσπάθεια, ο Απόλλων Πατρών ηττήθηκε στο πρώτο του φιλικό από την Μπάνβιτ του Ιτούδη με σκορ 92-70.

Νίκησε τον Απόλλωνα ο Ιτούδης
Δεν τα κατάφερε ο Απόλλων Πατρών στο πρώτο του φιλικό ενόψει της νέας σεζόν, καθώς ηττήθηκε στην Περιβόλα 92-70 από την Μπάνβιτ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έδειξε εξαιρετικά στοιχεία στην επίθεση και φυσιολογικά νίκησε αφού διαθέτει πιο πλήρες ρόστερ. Από την άλλη, οι Πατρινοί ναι μεν έχασαν, αλλά είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο, αφού τώρα μπαίνουν σιγά-σιγά οι νέοι παίκτες.

Στην πρώτη περίοδο οι Τούρκοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ακολουθήσουν και να μένουν «μοιραία» πίσω με εννιά πόντους (22-31). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αν και βελτιώθηκε η εικόνα του Απόλλωνα στην άμυνα, στην επίθεση εμφανίστηκαν προβλήματα, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά 17 πόντων (35-52).

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι Πατρινοί μπήκαν πιο ζεστά, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και με επιμέρους σκορ 19-15, έριξαν την διαφορά στους 13 (54-67). Στο φινάλε του αγώνα, οι παίκτες του Ιτούδη πετύχαιναν πολύ εύκολα καλάθια, ο Νίκος Βετούλας έριξε στον αγώνα πιο «πιτσιρίκια» και γι αυτό ανέβηκε η διαφορά στους 22 πόντους για το τελικό 92-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-31, 35-52, 54-67, 70-92

Απόλλωνας (Βετουλας): Νιφόρας, Αργυρόπουλος 3, Καπερώνης, Νέλσον6, Γουίλσον 16(4) Λιανός 2, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 3 (1), Πελεκούδας 2, Μολφέτας, Ντάνιελ10, Τρεπάλοβατς 10, Μπόλντς 18(1)

Μπάνβιτ ( Ιτούδης): Ρόουλαντ 13 (2), Γκόρντον 2, Ένττζε 6, Ντέιβις, Μεχία 23, Λαντεκίν 5, Οζέρ 8, Ουραμπάτς 6, Τζαντιτιζ, Πρέπελιτς 13, Βεγεζογλου 6, Κουρτογλου 6 Πηγή: sport-fm.gr