Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

«Έβρεξε» στο Ντόρτμουντ…!!

Καταιγιστική και αποφασισμένη να κρατήσει την κορυφή για πάρτη της, η Μπορούσια Ντόρτμουντ συνέτριψε 6-2 το Αμβούργο και έκανε το 5Χ5 στην Μπουντεσλίγκα!

«Έβρεξε» στο Ντόρτμουντ…
Το… λάθος να φέρει το ματς στα ίσα έκανε το Αμβούργο στο «Βεστφάλεν» και το πλήρωσε με μισή ντουζίνα γκολ! Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, που με τέρματα των Ομπαμεγιάν (19΄) και Μιχταριάν (22΄) προηγήθηκε 2-0 και χαλάρωσε. Ωστόσο, οι Λαμ (27΄) και Βέστερμαν (49΄) διαμόρφωσαν το 2-2 στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο η Ντόρτμουντ ξύπνησε και σκόρπισε το Αμβούργο, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ σε 16 λεπτά! Ομπαμεγιάν(65΄), Λεβαντόφσκι (73΄-81΄) και Ρόις στο 74΄ ήταν οι δράστες, σε ένα δεύτερο ημίχρονο που οι φιλοξενούμενοι θα θέλουν ξεχάσουν το συντομότερο δυνατόν. Όσο για την Ντόρτμουντ συνέχισε το απόλυτο με ισάριθμες νίκες μετά από πέντε ματς στην Μπουντεσλίγκα. Για ένα ακόμη παιχνίδι πήρε χρόνο συμμετοχής ο Παπασταθόπουλος που πέρασε αλλαγή στο 61΄ και αγωνίστηκε στο τελευταίο ημίωρο.

(Άλντιτοπ 62΄, Βέρνερ 89΄-Μεχμέτι 46)

Ντόρτμουντ-Αμβούργο 6-2 (Ομπαμεγιάν 19΄, Μιχταριάν 22΄, Ομπαμεγιάν65΄, Λεβαντόφσκι 73΄-81΄ Ρόις74΄- Λαμ 27΄Βέστερμαν 49΄)