Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

MLS: Ανρί και κορυφή!! (videos)

Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο σημείωσαν οι Τιερί Ανρί και Φαμπιάν Εσπιντόλα, οπότε οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς κέρδισαν το Τορόντο με 2-0.
Η νίκη των Νεοϋορκέζων ήταν δίκαιη και επανέφερε τους Ρεντ Μπουλς στην κορυφή της ανατολικής περιφέρειας του MLS, αφού οι Μόντρεαλ Ίμπακτ γνώρισαν εντός έδρας ήττα με 2-1 από τους Κολόμπους Κρου, αν και προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με τον Μάρκο Ντι Βάιο και έχασαν ευκαιρίες, ώστε να «καθαρίσουν» τον αγώνα. Εντούτοις, ο Τσαντ Μάρσαλ ισοφάρισε στο 60ό λεπτό και στο 78ο ο Ντομινίκ Οντούρο ολοκλήρωσε την ανατροπή.
Από την πλευρά τους, οι πρωταθλητές MLS, Λος Άντζελες Γκάλαξι, αρκέστηκαν σε εκτός έδρας 2-2 με την Ντι Σι Γιουνάιτεντ, η οποία ισοφάρισε στο 84ο λεπτό με τον Κάιλ Πόρτερ. Οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με τον Ρόμπι Κιν και στο 81ο με τον Μάικλ Στέφενς, ενώ ο Λάντον Ντόνοβαν αντικαταστάθηκε από το ημίχρονο εξαιτίας ενοχλήσεων στον αριστερό αστράγαλο.
Παράλληλα, οι Σικάγο Φάιρ εισήλθαν στις θέσεις των playoffs για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς κέρδισαν τους Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον με 3-2 χάρη σε μακρινό σουτ του Άλεξ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ στο 86ο λεπτό, ενώ οι Χιούστον Ντάιναμο ανέβηκαν στην 4η θέση της Ανατολής έπειτα από το εκτός έδρας 1-0 επί των Φιλαδέλφεια Γιούνιον, στο οποίο σκόραρε ο Ρικάρντο Κλαρκ με κεφαλιά στο 53ο λεπτό. Ακόμα, οι Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς παραχώρησαν 0-0 στους Βανκούβερ Ουάιτκαπς.
Σε άλλο ματς, οι Κολοράντο Ράπιντς πήραν κρίσιμο 2-1 σε βάρος του Ντάλας, αφού στο 59ο λεπτό ο Ουρουγουανός Βιθέντε Σάντζες ισοφάρισε το γκολ του Νταβίντ Φερέιρα στο 51ο λεπτό και στο 65ο ο 33χρονος στράικερ προκάλεσε αυτογκόλ του Ματ Χέντζες. Τέλος, οι Πόρτλαντ Τίμπερς απέσπασαν ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Σίβας ΗΠΑ χάρη σε γκολ του Αργεντινού Ντιέγκο Βαλέρι, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο 45λεπτο.