Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

Ο βασιλιάς «πέθανε», ζήτω η… Νάπολι!! (video)

Και ναι ίσως αυτή να μπορεί. Η Νάπολι επικράτησε στην έδρα της 2-0 της Αταλάντα, εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Γιουβέντους και την… έριξε από την κορυφή της Serie A μετά από 525 ημέρες.

Ο βασιλιάς «πέθανε», ζήτω η… Νάπολι (video)
Ο τίτλος της διεκδικήτριας της ανήκει πλέον και με τη… βούλα.

Ο λόγος για τη Νάπολι, που δείχνει από την αρχή κιόλας του πρωταθλήματος ότι αυτή μπορεί να πάρει τα… σκήπτρα από τη Γιουβέντους. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν 2-0 της Αταλάντα μέσα στην έδρα τους για την 3η αγωνιστική, εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία της «γηραιάς κυρίας» στο ντέρμπι με την Ίντερ και κατάφεραν να την… ρίξουν από την κορυφή της Serie A μετά από 525 ημέρες συνεχούς παρουσίας της εκεί.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν… έπιανε τίποτα στη Νάπολι, καθώς δεν μπορούσε να φτάσει στο γκολ. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο μέρος μέχρι και το 71ο λεπτό. Σε εκείνο ακριβώς το σημείο ήταν που ο Ιγκουαΐν με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Η Αταλάντα έμεινε με δέκα παίκτες στο 74’, λόγω της αποβολής του Τσιγκαρίνι και οι «παρτενοπέι» έφτασαν στο 2-0 στο 81’ με τον Καγεχόν.

Την ίδια ώρα η Μίλαν με τον Κακά στη σύνθεσή της μετά από τέσσερα χρόνια, έκανε ένα μικρό… θαύμα εκτός έδρας, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 από την Τορίνο, πήρε την ισοπαλία 2-2 χάρη σε δύο γκολ που σημείωσαν στο 88’ ο Μουντάρι και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαλοτέλι με πέναλτι. Ωστόσο, η απόφαση του διαιτητή έφερε πάρα πολλές αντιδράσεις από τους γγηπεδούχους, που δεν μπορούσαν να πιστέψουν πώς χάθηκε η νίκη μέσα από τα… χέρια τους.

Νωρίτερα η Ίντερ έμεινε στην ισοπαλία 1-1 στο ντέρμπι με την Γιουβέντους στο Μιλάνο.

Νάπολι-Αταλάντα 2-0

Napoli 2-0 Atalanta (All Goals) 14.09... από ourmatch