Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

Με Κλέιζα... πρωτοδεύτερη!!

Η Λιθουανία επικράτησε, έστω και με πολύ… ζόρι, της Ουκρανίας με 70-63 και περιμένει τον αγώνα Σερβία-Γαλλία για να δει αν θα τερματίσει πρώτη ή δεύτερη στον πέμπτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Με Κλέιζα... πρωτοδεύτερη
Έκανε το καθήκον της και τώρα περιμένει η Λιθουανία. Επικράτησε δύσκολα της μαχητικής (αν και είχε εξασφαλίσει την πρόκριση μετά την ήττα της Λετονίας) Ουκρανίας με 70-63 έχοντας κορυφαίο τον Λίνας Κλέιζα (15π.) και πλέον αναμένει να διαπιστώσει αν θα είναι πρώτη η δεύτερη στον όμιλο. Σε περίπτωση νίκης της Γαλλίας επί της Σερβίας, η «Λιέτουβα» θα είναι πρώτη, ενώ αντιθέτως δεύτερη. Η Ουκρανία είναι σε κάθε περίπτωση τέταρτη.

Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από την καλή άμυνα των αντιπάλων. Παρότι επιχείρησε δις να ξεφύγει στο σκορ (13-20 και 22-30), πάντα οι παίκτες του Μάικ Φρατέλο έβρισκαν τρόπο να μένουν στο παιχνίδι κι έκλεισαν το ημίχρονο σε απόσταση βολής (30-32). Στο δεύτερο μέρος, μάλιστα, πήραν αρκετές φορές το προβάδισμα (41-40, 51-50) και κοίταξαν στα μάτια το φαβορί. Ένα ξέσπασμα του Κλέιζα έφερε τη «Λιέτουβα» στο +7 (55-62) πέντε λεπτά πριν το τέλος, οι Ουκρανοί πλησίασαν ξανά στον πόντο (63-64), αλλά το τρίποντο του ηγέτη της λιθουανικής ομάδας ένα λεπτό πριν το τέλος ουσιαστικά έκρινε τα πάντα.

Δεκάλεπτα: 13-18, 30-32, 46-48, 63-70.

Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβόνοφ 6, Τζέτερ 10, Μίσουλα 2, Γκλαντίρ 18, Λίποβι 2, Νατιάζκο 5, Ζαμπιρτσένκο, Κορνιγένκο 9, Ζάιτσεφ 9, Κραβτσόφ 2.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Μοτιεγιούνας 10, Καλνιέτις 4, Κουζμίνσκας 6, Ντ. Λαβρίνοβιτς 8, Ματσιούλις 6, Ντελινινκάιτις 6, Σεϊμπούτις 7, Κλέιζα 15, Πότσιους 6, Βαλαντσιούνας 2, Γιαβτόκας. Πηγή: sport-fm.gr