Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

«Στεφανουά» για… κορυφή!

Μία εντυπωσιακή Σεντ Ετιέν, πέρασε «αέρας» από την έδρα της Βαλανσιέν, επικρατώντας 3-1 και «ασκαρφάλωσε», έστω και προσωρινά, στην κορυφή του πρωταθλήματος.

«Στεφανουά» για… κορυφή
Κανένα περιθώριο αντίδρασης δεν άφησε η Σεντ Ετιέν στην Βαλενσιένα, φτάνοντας σε μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη, για την 5η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι «στεφανουά», έκαναν ο,τι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και πήραν το… διπλό επικρατώντας 3-1. Με αυτό το τρίποντο, η Σεν Ετιέν, «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά.

Το σκορ για τους «στεφανουά» άνοιξε στο 17ο λεπτό ο Κορνιέ, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε στο 47’ ο Χαμουμά. Έξι λεπτά αργότερα ο Κορνιέ με το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση, έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων στην ομάδα του. το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της… τιμής στο 80’ με πέναλτι του Μελισόν.

Μεγάλο… διπλό και για την Εβιάν, που επικράτησε 3-2 εκτός έδρας της Αζαξιό, ενώ με νίκη συνέχισε η Ναντ, καθώς μέσα στην έδρα της νίκησε 1-0 την Σοσό.

Νωρίτερα η Μαρσέιγ έμεινε εκτός έδρας στο 1-1 με την Τουλούζ.