Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

Brasileiro: Δεν έφτασε ο Ντιόγκο για Πορτουγκέζα!! (video)

Βρήκε μεν δίχτυα ο πρώην στράικερ του Ολυμπιακού, Ντιόγκο, αλλά η Πορτουγκέζα έχασε με 2-1 από τη Φλουμινένσε στο «Maracana».
Οι γηπεδούχοι χρησιμοποίησαν νέες εμφανίσεις, αλλά δεν τις συνδύασαν με θετική απόδοση στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Άλλωστε, η Πορτουγκέζα κυριάρχησε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, αλλά αρκέστηκε στο 1-0 από το κεφάλι του Ντιόγκο στο 33ο λεπτό.
Τα δεδομένα ανατράπηκαν στο δεύτερο μέρος, καθώς οι «λούσα» κατέρρευσαν και η Φλουμινένσε ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Δίκαια, λοιπόν, ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι του Ράφαελ Σόμπις στο 59ο λεπτό, ενώ στο 71ο ο Βάγκνερ ολοκλήρωσε την ανατροπή.
Προς το τέλος του ματς, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, αλλά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα, οπότε παρέμειναν στη ζώνη υποβιβασμού του Brasileiro. Από την πλευρά της, η Φλουμινένσε συμπλήρωσε 26 βαθμούς, αλλά είναι 20 βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Κρουζέιρο, η οποία πήρε νίκη νωρίτερα.