Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

«Αυτοκτονία» για Λετονία!!

Η Λετονία ηττήθηκε από το αδιάφορο Βέλγιο με 60-56 στην τελευταία αγωνιστική της Β’ φάσης του Ευρωμπάσκετ και τέθηκε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης!

«Αυτοκτονία» για Λετονία
Μόνο νίκη ήθελε κόντρα στο… αδιάφορο Βέλγιο η Λετονία για να ελπίζει σε πρόκριση στην οκτάδα αλλά δεν τα κατάφερε. Η ομάδα του Άιναρς Μοεκάτσκις ηττήθηκε με 60-56 για την τελευταία αγωνιστική της Β’ φάσης του Ευρωμπάσκετ και τέθηκε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης χαρίζοντας στην Ουκρανία μια θέση στα προημιτελικά.

Συγκεκριμένα οι Λετονοί χρειάζονταν δική τους νίκη και ήττα των Ουκρανών για να περάσουν στους «8», όμως το Βέλγιο για το οποίο το ματς δεν είχε κανένα ενδιαφέρον καθώς έχει ήδη αποκλειστεί της χάλασε τα σχέδια.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Λετονούς να ολοκληρώνουν την περιόδου με ισχνό προβάδισμα, 15-14. Στη συνέχεια πάντως η ομάδα του Καστέλς πήρε φόρα και με επιμέρους 14-6 βρέθηκε στο +7 (21-28). Με το ίδιο… νόμισμα απάντησε η Λετονία (επιμέρους 11-4) στέλνοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (32-32).

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μπεκάτσκις αν και ήταν αυτή που καιγόταν για τη νίκη δεν το έδειξε στο παρκέ επιτρέποντας στους αντιπάλους της ξεφύγουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με εννέα πόντους (46-55). Με επιμέρους 10-2 πάντως η Λετονία πλησίασε στον πόντο (56-57) με 1’24’’ να απομένει όμως το Βέλγιο δεν της έκανε τη… χάρη επικρατώντας 56-60.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-32, 42-46, 56-60

Λετονία (Άιναρς Μπεκάτσκις): Μέιερς 6 (6 ριμπάουντ), Μέγερις 7, Φρεϊμάνις 10 (11 ριμπάουντ), Μπλουμς 4, Γ. Μπέρζινς, Μπέρτανς 5, Κούκσικς 9, Σκέλε 4, Γιανιτσένοκς 4 (6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 7, Κ. Μπέρζινς, Σελάκοφς

Βέλγιο (Έντι Καστέλς): Μορς 4, Βαν Ρόσομ 4, Μπέγκιν , Ερβέλ 10 (7 ριμπάουντ), Εμγουέμα, Ταμπού 8 (8 ριμπάουντ), Σερόν, Μουγιά 2, Μουκούμπου 13, Ντε Ζέου 5, Μασότ 14, Ντρίσεν Πηγή: sport-fm.gr