Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου 2013

Αγχώθηκε αλλά το πήρε η Λιθουανία!!

Αν και χρειάστηκε επιπλέον χρόνο, αυτόν της παράτασης, η Λιθουανία πήρε τη νίκη κόντρα στο Μαυροβούνιο με 77-70, για την τέταρτη αγωνιστική του Β’ ομίλου του Ευρωμπάσκετ.

Αγχώθηκε αλλά το πήρε η Λιθουανία
Ζορίστηκε αλλά τελικά τα κατάφερε η Λιθουανία η οποία πήρε τη νίκη κόντρα στο Μαυροβούνιο με 77-70, για την τέταρτη αγωνιστική του Β’ ομίλου του Ευρωμπάσκετ.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς 24, 19 είχε για τους ηττημένους ο Ράις.

Τη Δευτέρα η Λιθουανία θα αντιμετωπίσει στις 18:45 τη Βοσνία και το Μαυροβούνιο στις 22:00 τη Σερβία.

Η Λιθουανία ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι στο ξεκίνημα του ματς καταφέρνοντας να προηγηθεί με 10-3. Στην πορεία ωστόσο το Μαυροβούνιο ανέβασε σιγά-σιγά ρυθμούς ισοφαρίζοντας στο τέλος του δεκαλέπτου σε 19-19. Μαζί πορεύοντας στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες με τους παίκτες του Παβίτσεβιτς να παίρνουν στο τέλος του πρώτου μέρους ισχνό προβάδισμα ενός καλαθιού (32-34). Ανάλογη εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά ότι οι Λιθουανοι εκμεταλλεύτηκαν τα 3’11’’ που έμειναν άποντοι οι αντίπαλοι τους στο τέλος και προηγήθηκαν 51-47. Η ομάδα του Καζλάουσκας συνέχισε και στο τελευταίο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας με 8 (57-49) όμως μένοντας χωρίς καλάθι για περισσότερα από πέντε λεπτά, άφησε το Μαυροβούνιο να πλησιάσει στον πόντο, 57-56 και τελικά με μπροστάρη τον Ράις να στείλει το ματς στην παράταση, 63-63.

Στον έξτρα χρόνο η Λιθουανία έδειξε περισσότερη σοβαρότητα φτάνοντας σχετικά εύκολα στο τελικό 77-70.

*Χωρίς τον Ντάσιτς αγωνίστηκε το Μαυροβούνιο καθώς ο Παβίτσεβιτς τον έστειλε… σπίτι του λόγω πειθαρχικού παραπτώματος.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 32-34, 51-47, 63-63 (κ.α.), 77-70

Λιθουανία (Γιόνας Καζλάουσκας): Μοτεγιούνας, Καλνιέτις 10 (7 ασίστ), Κουζμίνσκας, Ντ. Λαβρίνοβιτς 9, Ματσιούλις 1, Ντελινινκάιτις 3, Σεϊμπούτις 8, Κλέιζα 10, Κσ. Λαβρίνοβιτς 24, Πότσιους, Βαλανσιούνας 12 (10 ριμπάουντ), Γιαβτόκας

Μαυροβούνιο (Λούκα Παβίτσεβιτς): Βούτσεβιτς 8, Μπάκιτς, Σου. Σέχοβιτς 5, Α. Πόποβιτς 2, Σε. Σέχοβιτς 9, Σέκουλιτς 6, Ιβάνιοβιτς, Μπιέλιτσα 7 (7 ριμπάουντ), Ράις 19, Μ. Πόποβιτς, Ντούμπλιεβιτς 14 (6 ριμπάουντ)
Πηγή: sport-fm.gr