Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου 2013

Απίστευτη πρόκριση για Λιθουανία!!

Η Βοσνία ήθελε νίκη άνω των 10 πόντων. Βρέθηκε να προηγείται και με 16 στο 36’. Αλλά, το μόνο που κατάφερε ήταν να επικρατήσει 78-72 της Λιθουανίας, με την «λιέτουβα» να παίρνει το εισιτήριο.

Απίστευτη πρόκριση για Λιθουανία
Τι είδαν πάλι τα μάτια μας!

Ένας Τελέτοβιτς που σταμάτησε στους 31 πόντους και τα έβαζε από τα 10 μέτρα (αν και στο φινάλε έχασε δύο κρίσιμα), οδήγησε την Βοσνία στη νίκη με σκορ 78-72 κόντρα στην Λιθουανία, αλλά δεν κατάφερε να χαρίσει στην εθνική του, την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ, εκεί όπου θα βρίσκεται η «λιέτουβα».

Κι αυτό γιατί οι Βόσνιοι χρειάζονταν νίκη με 10 πόντους και πάνω. Έτσι, παρά το γεγονός πως προηγούνταν ακόμα και με 16, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, στο τέλος χαμογέλασαν οι αντίπαλοί τους, που αν και είδαν τον… χάρο με τα μάτια τους, τελικά πήραν την πρόκριση.

Η Λιθουανία προηγήθηκε 5-0, αλλά ο Τελέτοβιτς έδωσε προβάδισμα στην Βοσνία με 11-7. Το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο, ισόπαλες στο 18-18. Το δεύτερο μέρος δεν ήταν και ιδιαίτερα «καυτό». Αν και οι Βόσνιοι προηγήθηκαν 26-23 στο 15’, η «λιέτουβα» πέρασε μπροστά με τον Κλέιζα (29-26), αλλά το πρώτο μέρος βρήκε σε θέση οδηγού τους Βαλκάνιους με 31-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν υπήρξαν ιδιαίτερες συγκινήσεις. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, αλλά προς το τέλος η Βοσνία κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 5 πόντων (57-52) και να δείξει πως… κάτι πάει να γίνει. Και δεν έμεινε μόνο στην θέληση, γιατί πήγε να κάνει το… μεγάλο κόλπο! Οι Λιθουανοί τα είχαν χαμένα, δεν μπορούσαν να βρουν σκορ με τίποτα και οι Τελέτοβιτς (κατά κύριο λόγο) και Τζέντοβιτς ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά. Αυτή έφτασε σε διψήφια επίπεδα και πιο συγκεκριμένα στο +16, (74-58), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Οι παίκτες του Καζλάουσκας μείωσαν στους 10 (64-74) στο 38’ και εν τέλει απέφυγαν το «κάζο», με τον Κλέιζας να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια για την πολύ «γλυκιά» ήττα της Λιθουανίας με 78-72, που της έδωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση και άφησε τους Βόσνιους με την προσπάθεια.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 30-31, 52-57, 72-78

Λιθουανία: Ματεγιούνας 2, Καλνιέτις 11, Κουζμίνσκας, Ντ. Λαβρίνοβιτς 4, Ματσιούλις 4, Ντελινινκάιτις 6, Σεϊμπούτις 7, Κλέιζα 20, Κς. Λαβρίνοβιτς 2, Πότσιους 14, Βαλαντσιούνας, Γιαβτόκας 2

Βοσνία: Πάσαλιτς, Μάσιτς, Στιπάνοβιτς 4, Σουτάλο 7, Ράιτ, Μπάβτσιτς, Γκόρντιτς 6, Κικάνοβιτς 10, Τελέτοβιτς 31 (6), Πέρσιτς, Τζέντοβιτς 20, Σινάνοβιτς Πηγή: sport-fm.gr