Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου 2013

Αν έχεις Μπογκντάνοβιτς, διάβαινε!!

Τεράστιο βήμα πρόκρισης στην δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ έκανε η Κροατία, που νίκησε 76-74 στην παράταση την Σλοβενία για την 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου. Κορυφαίος ο Μπογκντάνοβιτς με 24 πόντους.

Αν έχεις Μπογκντάνοβιτς, διάβαινε
Έτσι η Κροατία, κρατάει πλέον τη τύχη στα χέρια της, καθώς στο ματς της 5ης αγωνιστικής κόντρα στην Τσεχία με νίκη προκρίνεται στην επόμενη φάση, την ώρα που η Σλοβενία που αντιμετωπίζει την ουραγό του ομίλου Πολωνία τη Δευτέρα (09/09) και με νίκη προκρίνεται και αυτή, χωρίς να χρειάζεται να μπει σε διαδικασία ισοβαθμιών. Εκτός από τον Μπογκντάνοβιτς, από τους Κροάτες ξεχώρισαν Ούκιτς και Τόμιτς, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Ρούντεζ. Κορυφαίοι για τους Σλοβένους οι Γκόραν Ντράγκιτς και Λόρμπεκ.

Ο αγώνας:

Η Σλοβενία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τους αδερφούς Ντράγκιτς να οδηγούν στο σκοράρισμα, προηγήθηκε 13-8 στο 5΄. Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν η μοναδική αξιόπιστη λύση για τους Κροάτες, αφού ουσιαστικά τους κρατούσε σε επαφή στο σκορ 20-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με τον Λόρμπεκ σε εκπληκτική κατάσταση και επί μέρους 9-2 η Σλοβενία πήρε διαφορά 9 πόντων στο 14΄ (29-19). Το 3ο φάουλ του Μπέγκιτς, άφησε ανοικτούς διαδρόμους προς τη ρακέτα, ενώ η άμυνα «ζώνης» του Ρέπεσα επέφερε αποτελέσματα. Ακολούθησε επί μέρους 12-3 των Κροατών με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μπογκντάνοβιτς (32-31 τριάμισι λεπτά πριν το ημίχρονο). Ντράγκιτς και Λόρμπεκ με συνεχόμενα καλάθια αντέδρασαν και η Σλοβενία πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 41-35.

Με ένα εντυπωσιακό σερί 9-0 μπήκε στο δεύτερο μέρος η Σλοβενία, που έφτασε τη διαφορά στο +13 (50-37 στο 24΄). Ακολούθησε νέο επί μέρους 18-7 για τους Κροάτες που μείωσαν 57-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου, εκμεταλλευόμενοι και τα πολλά λάθη των γηπεδούχων. Στην εξίσωση μπήκε και ο Τόμιτς που σκόραρε συνεχώς, με αποτέλεσμα στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με τρίποντο του Σάριτς η Κροατία να περάσει για πρώτη φορά μπροστά (58-57). Ακολούθησε ματς γκραν γκινιόλ με πολλά άστοχα σουτ και νευρικές ενέργειες. Η Κροατία προηγήθηκε 64-60 με καλάθια του Μπογκντάνοβιτς, όμως ένα προσωπικό 5-0 του Μούριτς (κάρφωμα και τρίποντο), διαμόρφωσε το 65-64 για τους διοργανωτές δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Τόμιτς κέρδισε φάουλ 25΄΄ πριν το τέλος, ευστόχησε στη μία και έφερε το ματς στα ίσια 65-65. Στην επίθεση που ακολούθησε, ο Νάχμπαρ αστόχησε σε τρίποντο και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο, ήταν παράσταση για ένα ρόλο, αφού η Κροατία μπήκε πολύ δυνατά και με αυτοπεποίθηση, ενώ οι Σλοβένοι δεν μπορούσαν να βρουν επιθετικά λύσεις στην «ζώνη». Με επί μέρους 8-1 και καλάθια των Ρούντεζ, Μπογκντάνοβιτς, Ντράγκιτς και Ούκτις το σκορ πήγε στο 73-66 τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ο Νάχμπαρ με προσωπικές ενέργειες προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, όμως δεν ήταν αρκετός και οι Κροάτες πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-35, 57-55, 65-65, 74-76 (παράταση)

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς, Μπάλαζιτς 2, Γιοσκίμοβιτς, Μούριτς 7, Μπλάζιτς, Νάχμπαρ 6, Γκ. Ντράγκιτς 23 (8 ριμπάουντ), Ζ. Ντράγκιτς 11 (8 ριμπάουντ), Λόρμπεκ 16, Βίντμαρ 4, Μπέγκιτς 3

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 11(11 ριμπάουντ), Άντριτς, Ντρέιπερ 2, Μπογκντάνοβιτς 24, Σάριτς 3, Ρούντεζ 8, Ούκιτς 10, Σιμόν 6, Μάρκοτα 4, Μ. Ντέλας, Ζόριτς 8, Α. Ντέλας. Πηγή: sport-fm.gr