Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου 2013

Σεφτέ, αλλά… άργησε!

Η Τουρκία πήρε την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ, με 87-74 απέναντι στη Σουηδία, αλλά το τρένο για τη δεύτερη φάση έχει ήδη χαθεί.

Σεφτέ, αλλά… άργησε
Κόντρα στην αδύναμη Σουηδία έκανε σεφτέ στο Ευρωμπάσκετ η Τουρκία, νικώντας με 87-74. Όμως πλέον είναι αργά αφού το τρένο για τη Λιουμπλιάνα φεύγει και οι γείτονες ήδη έχουν κλείσει εισιτήρια για την Κωνσταντινούπολη.

Σε ένα ματς μεταξύ αδιάφορων ομάδων, η Σουηδία μπορεί να ήθελε περισσότερο τη νίκη, αλλά η διαφορά ποιότητας της Τουρκίας ήταν εμφανής. Οι συμπαθείς Σκανδιναβοί έμειναν ζωντανοί για ένα ημίχρονο, είχαν το προβάδισμα στα μέσα της δεύτερης περιόδου (30-29), αλλά δεν είχαν τις αντοχές για να ανταγωνιστούν τους «γείτονες».

Με οδηγούς τους Γκονλούμ και Ιλιασόβα, η ομάδα του Τάνιεβιτς άρχισε σταδιακά να ξεμακραίνει και μετά από πέντε λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε στο +17 (38-55). Οι Σουηδοί με πρωταγωνιστή τον Γερέμπκο «μάζεψαν» τη διαφορά στο -7 (60-67) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά μέχρι εκεί Η Τουρκία σοβαρεύτηκε εγκαίρως, επανέφερε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας κι έκανε σεφτέ.

Δεκάλεπτα: 17-17, 35-40, 58-67, 74-87.

Σουηδία (Ντιν): Χάκανσον 3, Σκιόλντεμπραντ 3, Κίελμπομ 8, Πίτα 1, Α. Γκάντεφορς, Τ. Μασάμπα 4, Γκραντ 14, Γερέμπκο 17, Μπ. Μασάμπα 2, Ρας, Τέιλορ 18, Β. Γκάντεφορς 4.

Τουρκία (Τάνιεβιτς): Μπαλμπάι, Πρέλτζιτς 11, Γκιουλέρ 4, Μπατούκ, Ιλιασόβα 21, Ερντέν 6, Τσετίν 2, Σαβάς, Γκονλούμ 19, Αρσλάν 22, Ασίκ 2, Τούρκογλου.Πηγή: sport-fm.gr