Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013

Το 2/2 ο Βασιλειάδης και η παρέα του!!

Τη δεύτερή της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον Β’ όμιλο της Euroleague πέτυχε η Εφές Αναντολού του Κώστα Βασιλειάδη, επικρατώντας εκτός έδρας του Στρασβούργου με 76-66.

Το 2/2 ο Βασιλειάδης και η παρέα του
Αν και… αγχώθηκε στο τέλος, η Εφές επικράτησε εκτός έδρας του Στρασβούργου με 76-66, κάνοντας το 2/2 στον Β’ όμιλο της Euroleague. Η τουρκική ομάδα είχε τον έλεγχο του ματς, έφτασε ακόμα και στο +18 (12-30), όμως στο δεύτερος μέρος οι Γάλλοι αντέδρασαν και οι παίκτες του Μαχμούτι χρειάστηκε να… ανεβάσουν στροφές για να πάρουν τη νίκη.

Ο Χόπσον ξεχώρισε για την Αναντολού. Καλή παρουσία και από τον Πλάνινιτς, οκτώ πόντους είχε ο Κώστας Βασιλειάδης. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Αζινσά.

Το Στρασβούργο κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικό στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς (8-10) ωστόσο στη συνέχεια η Εφές πάτησε γκάζι και χάρις στου Ντραγκίτσεβιτς και Χόπσον ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (12-22). Ο φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 8-0 το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 18 (12-30) οι Γάλλοι μείωσαν ακόμα και στους έξι (25-31), αλλά το τρίποντο του Βασιλειάδη στο τέλος του πρώτου μέρους έστειλε την ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι στ αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα 14 πόντων (29-43).

Καλύτερη εμφανίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ απέδωσε καλύτερα τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και με επιμέρους 20-15 κατάφερε να μειώσει σε 49-58. Η αντεπίθεση του Στρασβούργου δεν σταμάτησε εκεί. Η πίεση συνεχίστηκε πλησιάζοντας στους τρεις (64-67). Κάπου εκεί η Εφές κλήθηκε να αποδείξει την εμπειρία της και με σερί 9-0 (64-76) καθάρισε το παιχνίδι με το Στρασβούργο απλά να μειώνει για το τελικό 66-76.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 29-43, 48-58, 66-76Πηγή: sport-fm.gr