Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013

Με ζόρι η ΤΣΣΚΑ τη Μπουντιβέλνικ!!

Η ΤΣΣΚΑ ταλαιπωρήθηκε για τρία δεκάλεπτα, αλλά τελικά έκανε το 2 στα 2 με αντίπαλο την Μπουντιβέλνικ με 72-67 για τον 1ο όμιλο

Με ζόρι η ΤΣΣΚΑ τη Μπουντιβέλνικ
Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα, παρά τη νίκη της με αντίπαλο την Μπουντιβέλνικ, έδειξε πως ακόμα έχει πολύ δρόμο για να φτάσει σε καλό επίπεδο φόρμας. Η νίκη δεν ήρθε ακριβώς τόσο δύσκολα, όσο δείχνει η διαφορά των πέντε πόντων, αφού στην 4η περίοδο, η ΤΣΣΚΑ πήρε μια διαφορά ασφαλείας, ωστόσο ακόμα έχει πολλή δουλειά για να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα. Τεόντοσιτς με 14, Χριάπα με 10 πρώτοι σκόρερς για τους Ρώσους, ο Ντάουνς με 23 ξεχώρισε από τους Ουκρανούς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και εκμεταλλεύθηκαν το μάλλον ράθυμο ξεκίνημα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Έτσι στο 7’ 11-18 η Μπουντιβέλντικ, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα 6-0 και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 17-18.

Το σερί της ΤΣΣΚΑ διευρύνθηκε σε 11-0 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, αφού άλλοι πέντε αναπάντητοι πόντοι, έφεραν το ματς στο 22-18, με την ρωσική ομάδα ν’ ανεβάζει σταδιακά, μέχρι και τους 8 πόντους (29-21 στο 16’), κυρίως χάρη στην πολύ καλή άμυνα της, που δέχτηκε μόνον 9 πόντους στην 2η περίοδο. Η διαφορά πάντως έκλεισε στους πέντε για το ημίχρονο με τον Σάμερς, να προσπαθεί να κρατήσει μέσα στο παιχνίδι, την ουκρανική ομάδα.

Δυνατό ξεκίνημα στην 3η περίοδο για την Μπουντιβέλνικ με τον Λαβρίνοβιτς πρωταγωνιστή και την Μπουντιβέλνικ με 7-0 σερί να παίρνει προβάδισμα 32-34 και 35-39. Ωστόσο αυτά τα μικρά ξεσπάσματα της ουκρανικής ομάδας, δεν είχαν συνέχεια. Η ΤΣΣΚΑ κάνει ένα σερί 9-0 και ξαναμπαίνει στην θέση του οδηγού με τρίποντο του Μίτσοφ πάνε στο 44-39, με την περίοδο, να τελειώνει με 49-44 για την γηπεδούχο.

Κάπου εκεί η παράσταση τελείωσε, μιας και η ΤΣΣΚΑ με ένα επί μέρους 14-6 στο πρώτο μισό της 4ης περιόδου, έφτασε την διαφορά στο +13 με 63-50 και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Παρά την προσπάθεια της ουκρανικής ομάδας να πλησιάσει με ένα επί μέρους 9-2 που έφερε το ματς στο 65-59, η ΤΣΣΚΑ κλείδωσε τη νίκη με γκολ-φάουλ του Κάουν.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-27, 49-44, 72-67