Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013

Την εκτέλεσε ο Κλέιζα!!

Με κορυφαίο τον Λίνας Κλέιζα, η Φενέρ/Ούλκερ, επικράτησε 75-70 της Μπαρτσελόνα. Πάλεψαν Ναβάρο και Τόμιτς για τους «μπλαουγκράνα», στους τρεις έμεινε ο Παπανικολάου

Την εκτέλεσε ο Κλέιζα
Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε το 2 στα 2 στον 1ο όμιλο, στέλνοντας μήνυμα σε όλους τους διεκδικητές, πως θα είναι μια σοβαρή υποψήφια, για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας. Η τουρκική ομάδα, λίγο έλειψε να λυγίσει πάντως στο τελευταίο δεκάλεπτο, από ένα σερί 10-0 της Μπαρτσελόνα, ωστόσο η Φενέρ κράτησε τη νίκη με κορυφαίο τον Λίνας Κλέιζα που είχε 22 πόντους, ο Ζόριτς είχε 12, ο Μπογκντάνοβιτς 11 και ο ΜακΚάλεμπ 10 και 8 ριμπάουντ.

Οι Μπογκντάνοβιτς και Ζόριτς, έβαλαν από την πρώτη περίοδο την Φενέρ, μπροστά στο σκορ κι έτσι στην πρώτη περίοδο, η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 24-17. Στην δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά του Λίνας Κλέιζα που σημείωσε 12 από τους 22 πόντους κι έτσι το σκορ του ημιχρόνου ήταν 44-35.

Ένα σερί 14-0 από το 23’ μέχρι το 27’ έφτασαν τον δείκτη του σκορ στο +16 για την Φενέρ με 60-44, ενώ η 3η περίοδος με δύο βολές του Τόμιτς έληξε με 66-52. Στην 4η περίοδο, οι πόντοι έρχονταν με το σταγονόμετρο και η τουρκική ομάδα συντηρούσε μια διαφορά 12 πόντων με το σκορ στο 72-60, 2:18 πριν το τέλος. Μέσα σε δύο λεπτά η Μπάρτσα έφερε το ματς στο καλάθι. Ο Πρέλτζιτς 19 δεύτερα πριν το τέλος, ευστόχησε σε μια βολή, ο Τόμιτς δεν μπόρεσε να βάλει δίποντο στα 9’’ πριν τη λήξη και ο Λίνας Κλέιζα με δύο βολές διαμόρφωσε το 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-35, 66-52, 75-70

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ: Σιπαχί 5 (1), Μαχμούτογλου 3 (1), Μπογκντάνοβιτς 11 (1), Μπιέλιτσα 5 (1), Βίντμαρ 2, ΜακΚάλεμ 10 (8ριμπ, 4ασίστ), Ονάν, Κλέιζα 22 (4/9δίπ. 2/4 τρίπ. 8/8 βολές), Ζόριτς 12, Μπίρσεν, Πρέλτζιτς 5

Μπαρτσελόνα: Χουέρτας 6, Ναβάρο 18 (3), Παπανικολάου 3 (0/2 δίπ. 1/3 τριμ, 8 ριμπάουντ), Λάμπε 13 (1), Ντόρσεϊ 5, Τόμιτς 16 (9ριμπ.), Πούλεν 2, Σάδα, Αμπρίνες 3 (1), Τοντόροβιτς, Χεζόνια 2, Νάχμπαρ 2 Πηγή: sport-fm.gr