Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2014

Ιδανικό ντεμπουτΑΡΗσμα!!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις του στον πάγκο του Άρη ο Μίλιαν Μίνιτς, καθώς οι «κίτρινοι» επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας του ΚΑΟΔ στην έδρα τους με 77-59.

Ιδανικό ντεμπουτΑΡΗσμα
Ιδανικός ήταν ο τρόπος με τον οποίο άρχισε τις επίσημες υποχρεώσεις του στον πάγκο του Άρη, ο νέος προπονητής της ομάδας, Μίλιαν Νίμιτς. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν στο Αλεξάνδρειο του αξιόμαχου ΚΑΟΔ με 77-59, για την 14η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρων, επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα ενώ πέτυχαν και την πρώτη τους νίκη στο 2014.

Αυτή ήταν η έκτη φετινή νίκη των «κίτρινων» στο πρωτάθλημα, χάρις στην οποία έφτασαν στους 20 βαθμούς.

Πελεκάνος και Χαρίσης ξεχώρισαν για τους νικητές. Ο Τζόουνς ο μοναδικός που… διασώθηκε για τους φιλοξενούμενους με 19 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκε στο -4 (2-6) με την συμπλήρωση των πρώτων δυο λεπτών. Μετά από το πεντάλεπτο, οι «κίτρινοι» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (9-8) για πρώτη φορά στον αγώνα. Ο ΚΑΟΔ όμως απάντησε άμεσα με τρίποντου Τζόουνς για το 9-11, ενώ κατάφερε να διατηρήσει το πλεονέκτημά του μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-18).
Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς μπήκαν δυνατά και στο 7΄πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Ασημακόπουλο (22-20). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 25-25, με τους «κίτρινους» να απαντούν άμεσα με σερί 9-0 για το 34-25. Μείωσαν προσωρινά με τον Μπράουν οι Δραμινοί (34-26), όμως ο Πελεκάνος ήταν αυτός που «μίλησε» τελευταίος στέλνοντας στα αποδυτήρια τον Άρη, για το ημίχρονο, με το υπέρ του 35-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο στο παρκέ μπήκε ένας άλλος… Άρης που έφτασε την διαφορά στο +18 (49-31) έχοντας σε κέφια τον Μιχάλη Πελεκάνο. Σε αυτό το ξέσπασμα, σημαντική ήταν και η βοήθεια του Λευτέρη Μποχωρίδη που με ένα τρίποντο ακριβώς στα μισά της περιόδου έφερε την διαφορά στο +21 (52-31). Σαν να μην έφτανε αυτό ο ΚΑΟΔ είδε την διαφορά προς το τέλος του δεκαλέπτου να φτάνει στους +24 (55-31). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +20 (58-38) για τον Άρη με επιμέρους 23-12 υπέρ των «κίτρινων». Ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να τα… μαζέψει τέταρτο δεκάλεπτο αλλά το κακό είχε γίνει και η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους είκοσι πόντους. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 15 πόντους ένα λεπτό πριν το τέλος (72-57) και πάλι όμως ο Άρης άνοιξε την… ψαλίδα διαμορφώνοντας το τελικό, 77-59.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 35-26, 58-38, 77-59

Άρης(Μίνιτς): Μποχωρίδης 9 (2), Πελεκάνος 13, Τσακαλέρης 11, Ασημακόπουλος 4,Χαρίσης 10, Βεζένκοφ 9 (2), Αθηναίου 12

ΚΑΟΔ(Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 8 (1), Τζόουνς 19 (2), Στίγκερς 7 (1), Μπράουν 9 (1), Ζάρας 3, Βένας 11, Κολοβής 2

Διαιτητές: Φούφης, Γεωργιάδης, ΤσαφλέρηςΠηγή: sport-fm.gr